Bepillantás a jövődbe! - Komplex műegyetemi pályaorientációs és továbbtanulást segítő programok

Projekt megnevezése:
Bepillantás a jövődbe! – Komplex műegyetemi pályaorientációs és továbbtanulást segítő programok

Projekt azonosító száma:
EFOP-3.4.4 – 16-2017-00025

Fő kedvezményezett:
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem

Konzorciumi partner:
IAESTE Hungary

A támogatás összege:
354 314 336 Ft

A finanszírozás típusa:
Európai Szociális Alap

A projekt kezdete:
2017. augusztus 1.

A projekt zárása:
2020. október 29.

Projekt bemutatása

Összefoglaló a projektről

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemnek mindig is kiemelt célja volt a középiskolások érdeklődésének felkeltése a műszaki és természettudományos képzési területek iránt. Jelen pályázat keretében olyan komplex pályaorientációs és továbbtanulást elősegítő programokat kíván megvalósítani, melyek célcsoportjai a konvergencia régióban lakhellyel rendelkező diákok, különös hangsúlyt fektetve a hátrányos helyzetű térségekben lakókra és lányokra.

A tervezett program több szakmai elemből épül fel, amelyeket keretbe foglal egy olyan kidolgozandó ösztönző rendszer, amely pontokkal jutalmazza az egyes programokon való részvételt, lehetőséget biztosít a folyamatos kapcsolattartásra a diák és az egyetem között, felhasználva a modern technika adta lehetőségeket (mobil applikáció, facebook, internet). A rendszer adta keretek között a diákok akár szakmai feladatok megoldásával is növelhetik a pontjaik számát, ezzel is fenntartva az érdeklődésüket. Bizonyos pontszámok elérése esetén a diákok különböző szintű okleveleket kapnak.

Programunk másik kiemelt eleme a mentori és nagyköveti rendszer kialakítása. A tevékenység során egyrészt kialakítanánk egy folyamatosan elérhető szolgáltatást, melynek keretében a középiskolás diákok által feltett továbbtanulással kapcsolatos kérdéseket egy egyetemi hallgatókból álló mentor csapat válaszolná meg. A közeli életkorból adódó helyzet megkönnyíti a kommunikációt, a diákok bátrabban mernek kérdezni. Ezt a folyamatot erősíti a nagyköveti rendszer, mely keretében középiskolás diákokat kérnénk fel, hogy tájékoztassák diáktársaikat a BME programjai által nyújtott lehetőségekről. A nagykövetek és a mentorgárda folyamatosan kapcsolatba állnának egymással. A program egy további eleme lenne a személyes mentorállás lehetősége. A hátrányos helyzetű, de kiemelkedő teljesítményű diákok számára biztosítanánk ezt a lehetőséget.

Nagyon fontos célnak tartjuk, hogy a műszaki, természettudományos és informatikai területek iránti érdeklődést minél több diákban felkeltsük. Ezt leginkább látványos kísérleti bemutatókkal kísért interaktív előadások segítségével lehet elérni. Ezért célul tűztük ki, hogy hátrányos térségekben található középiskolákat látogatunk meg egy roadshow keretében. Évente 10 nagyrendezvényt és 25 kisebb rendezvényt tervezünk. A rendezvények során a fent említett mentorrendszerről is tartanánk tájékoztatást.

Az MTMI területek iránti érdeklődés felkeltésének másik lehetősége, ha a diákokat hozzuk közelebb az e tevékenységeket végző műhelyekhez. Ezt oly módon kívánjuk megoldani, hogy számos érdekes kari szakmai programot kínálunk a középiskolás diákok számára. A programok keretében egy-egy pénteki vagy szombati napon a résztvevő diákok testközelből figyelhetik meg az egyetemen folyó kutatást, a műszaki, természettudományos és informatikai területeken végzett munka szépségeit. Egyes rendezvényeken szakmai továbbképzésekre is sor kerül.

A fenti programok hatékonyságát egy több napon át tartó intenzív elfoglaltsággal lehet tovább növelni. Erre a nyári szünet nyújthat alkalmat. Programunk keretében 4 különböző nyári elfoglaltságot kínálunk a középiskolás korosztálynak. Az Ifiegyetem egy 4 napos bentlakásos nyári tábor, mely az egyetem teljes vertikumát bemutatja a résztvevő diákok számára, előadások és laborbemutatók keretében. A tábor során sor kerül egy látogatásra az EGIS Gyógyszergyár interaktív látogatóközpontjába is. A Nyári tábor 3 napja alatt a résztvevők a továbbtanulási lehetőségek megismerésén túl személyiségfejlesztő tréningeken is részt vehetnek. A Science Camp elsősorban a természettudományos területekkel ismerteti meg a résztvevőket. Az egyetemi előkészítő tábor 10 napja alatt intenzív felkészítést biztosítunk a résztvevők számára matematika, fizika, kémia és biológia tárgyakból.

Egy komplex programból nem maradhatnak ki a szakmai területek sem, azaz a középiskolás diákok szakmai igényeinek felmérése, illetve olyan szakmai anyagok készítése, melyek segítséget nyújthatnak számukra a felsőoktatásba való bekerüléshez, és annak sikeres elvégzéséhez. A pályázat keretében ezen a területen is szeretnénk tevékenységet folytatni.
Szintén lényeges szempont, hogy a középiskolásokkal kapcsolatba kerülő kollégák megfelelő felkészültséggel rendelkezzenek. Ezért számukra a képzők képzése programelem keretében felsőoktatás módszertani képzés megszervezését tervezzük.
Végül programunk alapvető célja a középiskolás korosztály számára, sajátos kommunikációs elvárásainak és jellegzetességeinek megfelelő formában, bemutatni az MTMI szakokat, a kapcsolódó foglalkozásokat és a lehetséges karrier lehetőségeket.