A Neumann János Számítógép-tudományi Társaság 2012. évi díjazottjai

Elismerésben részesült Dr. Péceli Gábor egyetemi tanár, a BME rektora és Dr. Lengyel László, az Automatizálási és Alkalmazott Informatikai Tanszék egyetemi docense.

Az 1976-ban alapított Neumann-díjat azoknak adják át, akik a számítástechnikai kultúra kialakításában, a társadalom informatizálásában értek el jelentős eredményeket és a Társaságban is eredményesen dolgoztak.

Dr. Péceli Gábor 1974-ben szerzett villamosmérnöki oklevelet a BME-n, végzése óta a Méréstechnika és Információs Rendszerek Tanszéken dolgozik, amelynek 1988-2008 között vezetője volt. Szakterülete a mérési eljárások tervezése, a beágyazott rendszerek. 2005-2008 között a BME Villamosmérnöki és Informatikai Kar dékánja, azóta az Egyetem rektora. 2007-ben az MTA levelező tagjává választották. 2006-2012 között töltötte be a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság elnöki tisztét (az alapszabály szerint mandátuma 2012 decemberében lejár). Kutatómunkája mellett oktatási tevékenysége során önálló tárgyakat dolgozott ki és oktatott a  villamosmérnöki alap- és posztgraduális oktatásban. Részt vett több főszakirány-tárgy, valamint  műszaki informatikus alaptárgy kidolgozásában és előadásában. 1992-ben és 1993-ban  Pollák-Virág díjban, 1997-ben Széchenyi Professzori Ösztöndíjban, 2005-ben pedig Charles  Simonyi Kutatói Ösztöndíjban részesült.

A 2000-ben alapított Kemény János-díj a 35 éven aluli fiataloknak adományozható szakmai alkotó- és publikációs tevékenységük alapján.

Dr. Lengyel László 2003-ban szerzett műszaki informatikus diplomát Egyetemünkön, szakterülete a programozás, informatikai technológiák, szoftvertechnikák, modellvezérelt paradigmák. Laboratóriumi, diploma- és PhD témák vezetője. 1998-ban Alma Mater-díjjal tüntették ki, 2005-ben Távközlési és Telematikai Felsőoktatásért Kuratóriuma-díjban részesült. 2006-2010 között Bolyai János kutatási ösztöndíjas, 2008-ban pedig elnyerte a Siemens Excellence kitüntetést.