„Magyarország csak ésszel és munkával kerülheti el a leszakadást”

A Pro Progressio Alapítvány idei díjazottjai a BME kiemelkedő diákjai, az élen járó középiskolák és a műszaki-természettudományi tárgyakat oktató pedagógusok.

„A Műegyetem számára meghatározó jelentőségű annak ébren tartása, hogy itt magas színvonalú a képzés, és az itt végzettek a szakma legkiválóbbjai. Önök egytől egyig megmutatták azt, hogy ezen az úton járnak” – jelentette ki a már hagyományosnak mondható díjátadó ünnepségen a Műegyetem rektora. Péceli Gábor köszöntőjében annak a reményének adott hangot, hogy „a megkapott elismerés tovább lendíti a díjazottakat azon az emelkedő pályán, amelyen elindultak.”

Az elmúlt években komplex ösztöndíjrendszerré fejlődött Pro Progressio Alapítványt 1996-ban a Műegyetem Baráti Köre indította útjára. Mindenkori céljuk a tehetséggondozás és az innováció támogatása. Az BME rektorának szavai szerint „a tehetségek elismerésének lehetőségei  nem mindig adottak az egyetem falai között”, ezért is tartja fontosnak az alapítvány és a „nagyszerű vállalati partnerek” segítségét az intézmény törekvéseinek megvalósításában és a hallgatók támogatásában. A diákok mellett az alapítvány fontosnak tartja azon középiskolák és tanárok támogatását, akik jelentős mértékben járulnak hozzá a műszaki és a természettudományi tárgyak népszerűsítéséhez.

A jutalmazott középiskolák és pedagógusok munkája azt az egyszerű üzenetet hordozza, hogy „ők megtették az országért, a jövő műszaki értelmiségének a felneveléséért, amit meg kell tenniük”– fogalmazta meg Hoffmann Rózsa közoktatási államtitkár, aki üdvözlő levelében a „társadalom bíztató példájának” nevezte az alapítvány kezdeményezését.

„Megfelelő szintű középiskolai oktatás nélkül a felsőoktatás „csupán félkarú óriás lenne” – hangsúlyozta ünnepi beszédében Jobbágy Ákos rektorhelyettes, aki hallgatóságát a Magna Charta Universitatum iránymutatására emlékeztette: „az egyetemeknek ma már a társadalom egészét kell szolgálniuk.” (A nyilatkozatot 388 egyetemi rektor írta alá 1988-ban Bologna-ban – a szerk.) Az „elefántcsonttornyot” elhagyva együtt kell működniük a leendő munkáltatókkal, a megrendelőkkel és a középiskolákkal. „A tanítás hivatás és nem munka, ezért tesszük örömmel, míg a munkánkat csak kötelességként” – fogalmazta meg a BME oktatási rektorhelyettese, aki azt kérte a jelenlévő pedagógusoktól, hogy „hagyják diákjaikat önállóan felfedezni és megoldani a körülöttük lévő problémákat”, foglalkoztassák őket csoportmunkában és tudatosítsák bennük az emelt szintű érettségi fontosságát. Csak így lehet az egyetemi tanulmányokra felkészülni – vélekedett. Jobbágy Ákos arra bíztatta a középiskolásokat, hogy a felvételi jelentkezés kitöltésekor első helyre az „álmaikat” írják be. „Ide nemcsak a csillagos ötösök tudnak bejutni” – nyomatékosította.

Az alapítvány nem életműdíjakat ad, olyan fiatal pedagógusok jutalmazása a célunk, akik „ledöntenek minden tanári pályával kapcsolatos előítéletet” – jelentette ki Pakucs János, a kuratórium elnöke az ünnepségen. Elmondta: a jelenlévő pedagógusok az ország különböző pontjairól, a legkülönfélébb típusú intézményekből érkeztek. A díjazottak között egyetemi gyakorlóiskola, gimnázium, egyházi intézmény mellett az elmaradottabb régiókból érkezett intézményt is találni.

A hátrányos helyzetű diákok segítésében elengedhetetlen az intézmények közötti együttműködés. „A tehetség, a tudás, a lehetőség úgy jelenjen meg, hogy ebben a választás legyen a döntő és nem a sors” – hangsúlyozta Vajta László, a Villamosmérnöki és Informatikai Kar dékánja. „Mi akkor tudunk jó egyetem lenni és jó szakembereket képezni, ha az Önök tanítványaiból minél többen, minél jobban előkészített tudással érkeznek az intézmény falai közé” – figyelmeztetett a BME VIK vezetője a középiskolai oktatás jelentőségére.

Az alapítvány a BME „legkiválóbb” 31 hallgatóját a Pro Progressio, a HUAWEI, a Siemens és a Csiby Sándor emlékére alapított ösztöndíjakkal jutalmazta a felajánlók képviselőinek jelenlétében. A díjazottak között 13 középiskola és 10 pedagógus kapott helyet, akik a középiskolások műszaki és természettudományi érdeklődésének erősítésében végeztek kiemelkedő szakmai munkát.

Pro Progressio Diplomaterv ösztöndíj - Msc hallgatók

Lukács András - Építőmérnöki Kar. Diplomaterv címe: Zajcsökkentő hatású kopóréteg típusú aszfaltkeverékek tervezése, vizsgálata

Lehotzky Dávid - Gépészmérnöki Kar. Diplomaterv címe: Digitally controlled cutting processes

Zsigmond Ármin - Építészmérnöki Kar. Diplomaterv címe: Ostrom – Művészeti alkotóház, Eger, belváros