Diplomás pályakövetés 2018: Kiemelkedően magas bérre számíthatnak a BME-n végzettek

A gazdasági, az informatikai és a természettudományi szakokon diplomázók közül az országban a Műegyetemen oklevelet szerzett fiatalok kapják a legtöbb bért munkába állásuk után.

A Felvin nyilvánosságra hozott 2018-as diplomás-pályakövetési kutatásból kiderült: nagy az ázsiója a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen szerzett diplomának.

A Diplomás Pályakövetési Rendszer jelenlegi elemzésének célcsoportját a 2013/2014-es és a 2015/2016-os tanévben alap- és mesterszakon, vagy osztatlan képzésben végzettek (112 801 fő) alkotják, tekintet nélkül a képzés munkarendjére és finanszírozási formájára. Az adatok a felsőoktatási intézményben történt diplomaszerzés után eltöltött 1,5–3,5 év időszakára vonatkozó (2017 decembere) státuszra értendők. A megkérdezettek 64%-a aktív a munkaerőpiacon, 11%-a tanul és dolgozik, 8%-a tanul, 3-3%-a gyermeket nevel vagy külföldön tartózkodik, 2%-a állást keres.

A 2017 decemberében a bármilyen magyarországi jövedelemmel rendelkező frissdiplomások (83 965 fő) átlagosan havi bruttó 335 ezer forintot kaptak munkájukért, és az esetek 80%-ában felsőfokú végzettséget igénylő munkakört töltöttek be.

A kutatásban szereplő jövedelmi adatok bruttó összegek.

Az alábbi átlagjövedelmi adatok képzési területenként a mesterképzést végzettek köréből származnak, akik diplomájukat a 2013-14., 2014-15. vagy a 2015-16. tanévben szerezték.

A felmérés szerint a Műegyetem informatikai képzésein végzettek számíthatnak a legmagasabb bérre az országban más hasonló szakokon diplomát szerzőkkel összehasonlítva: a BME-s fiatalok havi 635.000 forintot is hazavihetnek, miközben az informatika képzési területen 452.000 forint a havi átlagjövedelem.

A gazdasági képzéseink tekintetében is jelentős a BME-s diploma presztízse. Aki itt szerez oklevelet, az minden más egyetem gazdasági szakjain diplomázóhoz képest jobban kereshet majd. Bérük meghaladhatja az 550.000 forintot. Ez kiugróan magas, mivel a gazdasági szektor frissdiplomás dolgozóinak havi átlagjövedelme 374.000 forint.

A Műegyetem természettudományi képzéseit már beárazta a piac: rendkívül keresett a BME-s diplomával rendelkező szakember, akiknek nem lehetetlen elérniük a havi 400.000 forintos kezdő bért sem. A máshol, ugyanilyen szakokon végzettek többsége 220-260.000 forintos összegben gondolkodhat.

A műszaki terület frissdiplomásai szintén jó eséllyel számolhatnak magas javadalmazással. Esetükben nem ritka a 450.000 forint fölötti fizetés.

A műegyetemi bölcsészképzést elvégzők sem kesereghetnek, munkájukat akár 370.000 forinttal honorálhatják, ezzel a 3. legmagasabb fizetés érhető el oklevelükkel a többi hasonló szakon végzettekkel összevetve.

Jól járnak műegyetemi diplomájukkal a fiatalok a pedagógus- és a társadalomtudományi képzési területeken egyaránt: előbbin 410.000, utóbbin 300.000 forint havi bevételre lehet szert tenni az elhelyezkedés után.

Az elemzés megerősíti a korábbi felmérések eredményeit: az MSc-s diplomával magasabb jövedelem érhető el, mint önmagában a BSc-s oklevéllel.

Forrás: Oktatási Hivatal DPR-AEE adatbázis, BME intézményi adatok