Tanulj játszva, játssz tanulva! Vár a BME ALFA!

Újra indul a BME TTK középiskolásoknak szóló tehetséggondozó programja, a BME ALFA matematika pontgyűjtő verseny.

Január 17-én új feladatsorokkal indul útjára a BME Természettudományi Kara (BME TTK) 9-12. évfolyamos tanulók érettségire történő felkészülését és matematika tudásának gyarapítását is segítő BME ALFA matematika pontgyűjtő verseny. A megmérettetés során érintett témakörök egyben azt az elvárt tudásanyagot és tudásszintet reprezentálják, amely a természet-, a műszaki vagy akár a gazdasági tudományok területén tervezett továbbtanuláshoz szükséges.

A versenyfeladatok a Műegyetem karai által fenntartott BME ALFA  interaktív gyakorlófelületen érhetők el. A felületre történő belépés ingyenes, ám regisztrációhoz kötött. A vetélkedő nyitott, azaz bárki, bármikor, bármelyik kategóriába bekapcsolódhat, ám díjazásban csak a középiskolások részesülnek.

A versenyen két kategóriában várják a nevezőket:

I. kategória: 9-10. osztályosok,

II. kategória: 11-12. osztályosok

A matematika pontverseny két részből áll: az ún. levelező szakaszban 2022. január 17. és április 10. között a kéthetente kitűzött, online elérhető feladatsorokat összesen 6 fordulóban, az adott határidőig szükséges megoldani a versenykiírás szabályai szerint. Az egyes fordulók témakörei és beküldési határidők:

1. Algebra (2022.01.17. - 2022.01.30.)

2. Függvénytani alapfogalmak (2022.01.31. - 2022.02.13.)

3. Síkgeometria és trigonometria (2022.02.14. - 2022.02.27.)

4. Számelmélet („I.” kat.) / koordinátageometria („II.” kat.) (2022.02.28.- 2022.03.13.)

5. Térgeometria; számsorozatok (2022.03.14.- 2022.03.27.)

6. Kombinatorika, valószínűségszámítás, statisztika (2022.03.28.- 2022.04.10.)

Minden feladatsor 6 megoldandó példából áll, amelyek feleletválasztós teszt jellegűek, minden helyes megoldás 4 pontot ér, hibás válaszért 1 pont levonás jár, a kihagyott kérdések 0 pontot érnek.

A versenyzők az alábbi feladattípusokkal számolhatnak:

Az I. Kategóriában minden fordulóban 1 feladatsor megoldására 60 perc áll rendelkezésre.

A II. Kategóriában minden forduló két feladatsort (A, B) tartalmaz:

• „A” feladatsor: középszintű matematika példasor (kevesebb gondolkodást igénylő, rövid idő alatt megoldható feladatok, melyek definíciók vagy tételek ismeretére kérdeznek rá); az érettségi első részének stílusát mintázza, megoldására 30 perc áll rendelkezésre
  • „B” feladatsor: emelt szintű matematika érettséginek megfelelő példák; megoldására 90 perc áll rendelkezésre

A leadási határidő leteltével az eredmények és a részletes megoldások egy napon belül megtekinthetők a BME ALFA   honlapján. A korábbi évek versenyfeladatai szintén elérhetők az interaktív megoldófelületen.

Az első forduló feladatainak beküldési időszaka: 2022. január 17-30.

A szervezők összefoglalták a versenyen érintett matematikai résztémákat, és azokat a hasznos tanácsokat, amelyeket a megoldások során alkalmazhatnak a versenyzők. A leírások ezen a linken  érhetők el.

A 2022. április 23-ára tervezett döntőt, amely egyben a díjkiosztó ünnepség is, a BME TTK Matematika Intézetében tartják. A rendezvényre a fináléba jutott diákokat, tanáraikat és kísérőiket is szeretettel várják a rendezvény életre hívói.

TZS

Fotók forrása: BME ALFA