"Nobel-díjas fizika mindennapi alkalmazásokban" előadássorozat: Szupravezetés

Időpont: 
2013. október 04. 15:00
Helyszín: 
BME F épület, III. lépcsőház, 2. emelet, 13. terem
Kategória: 
Előadás
Szervezés: 
BME-egyetem
Kapcsolattartó: 
BME TTK Fizikai Intézet

Előadássorozatunkon Nobel-díjas ötletek példáján keresztül szeretnénk bemutatni, hogy érdemes fizikával foglalkozni, hiszen az elmúlt évtizedekben megtapasztalt hihetetlen technológiai fejlődés sok esetben fizikusok kutatólaboratóriumaiból indult, és egy jól képzett fizikus jelentős hozzájárulást adhat a jövő technológiáinak kifejlesztéséhez.

Elsősorban középiskolás diákokat és fizikatanárjaikat várjuk. A sorozat első előadását Prof. Mihály György akadémikus, a Fizikai Intézet igazgatója tartja a szupravezetőkről.

A szupravezetés felfedezését követően (K. Onnes -1911) közel fél évszázadot kellett várni a jelenség elméletének megszületésére (J. Bardeen, L. Cooper, R. Schiffer - 1957). Mindkét munkásságot Nobel-díjjal jutalmazták (1913, 1972).

A szupravezető anyagok különleges elektromos és mágneses tulajdonságai látványos és könnyen megérthető kísérletekkel szemléltethetők, a fenomenológikus leírás egyszerű. Sokáig tartott azonban az a felismerés, hogy a szupravezető áramot szállító töltések különös tulajdonságokkal rendelkező elektron-párok, amelyek az egyszerű elektronoktól nagyon eltérő módon terjednek egy kristályban. Az ún. Cooper-párok viselkedésének kísérleti vizsgálata (Nobel-díj: 1973) vezetett a későbbiekben olyan alkalmazási lehetőségekre, mint a legérzékenyebb elektromos mérőműszer megalkotása, a világ leggyorsabb “hagyományos” számítógépeinek készítése, vagy napjaink kvantum-számítógépeinek építése.

A Nobel-díjak sorozata a magas-hőmérsékleti szupravezető anyagok felfedezésével, majd az ehhez kapcsolódó újabb elméleti modellek kidolgozásával folytatódott (1987, 2003). Az új anyagok kedvező tulajdonságai elektronikai alkalmazások sorát nyitották meg, és a hagyományos szupravezetők mágnesként történő hasznosítása mellett (NMR, MRI, CERN) olyan lehetőségek is ígéretessé váltak, mint pl. a vonatok mágneses lebegtetése, szupravezető motorok vagy távvezetékek készítése.

Az előadás a szupravezetés jelenségét kísérleteken keresztül is szemlélteti.

Ha érdekel a szupravezetés jelensége, magad is kísérletezhetsz szupravezetőkkel a Nobel-díjas kísérletek középiskolásoknak mérési szakkör keretében.

Regisztráció: kérjük az előadásra ezen a linken regisztráljanak! Regisztrálni a helyszínen is lehet, de csak előzetes regisztráció esetén tudjuk garantálni a helybiztosítást.