Mi folyik itt? A vízerő-hasznosítás helyzete Magyarországon

BME-egyetem
Kapcsolattartó:
Energetikai Szakkollégium

A magyar vízerő-hasznosítás a rendszerváltás óta igen kényes kérdés szakmai és politikai körökben egyaránt. A Bős és Nagymaros közötti vízlépcső megépítését övező viták és eseménysorozatok következtében tabuvá vált téma még most, negyed évszázad elteltével is csak ritkán kerül felszínre.

Milyen előnyökkel járhat a vízerőmű-építés a magyar villamosenergia-rendszer szempontjából? Mik a vízgazdálkodás érvei? Ha energetikailag valóban kedvező lenne, felülírhatóak-e az ökológiai vonatkozások? Számtalan kérdés vetődik fel a téma kapcsán, amelyek megválaszolását ki kell terjeszteni a szakmai berkeken kívülre.

Ennek szellemében az Energetikai Szakkollégium tavaszi, Ganz Ábrahám emlékfélévében kiemelt programjaként rendezi meg a magyar, azon belül is a dunai vízerő-hasznosítás helyzetéről szóló fórumát. A Szakkollégium célul tűzte ki, hogy a rendezvény látogatói átfogó képet kaphassanak a kérdéskörről, emellett feladatának tekinti, hogy a téma több évtizedes tabujellegét feloldja, és előremutató módon a vízenergia felhasználását érintő viták nyílt, a társadalom tájékoztatását is magába foglaló jellegét elősegítse.

Ennek érdekében a fórumra az érintett szakterületek képviselőit hívjuk meg. A résztvevők hallhatnak majd az energetikai és vízgazdálkodási vonatkozások mellett az ökológiai álláspontról is. Célunk, hogy a program végén a hallgatóság az elhangzott információk ismeretében már megalapozott véleményt alkothasson a vízerő-hasznosítás indokoltságát illetően.

Előadók:

• Dr. Guti Gábor, tudományos főmunkatárs, MTA Duna-kutató Intézet
  • Dr. Mészáros Csaba, c. egyetemi docens, BME Vízépítési és Vízgazdálkodási Tanszék
  • Ujhelyi Géza vezérigazgató-helyettes, korábbi Erőmű Beruházási Vállalat

Moderátor: Mayer György