A Magyar Tudomány Ünnepe 2014: Egy rendületlenül aktív kutató: Oláh Károly 90 éves

Időpont:
2014. november 12. 15:00 és 18:00 között
Helyszín:
BME Oktatói Klub, K épület I. emelet 97.
Kategória:
Szimpózium
Szervezés:
BME-egyetem
Kapcsolattartó:
Dr. Bódiss János

Egy kő van a kezemben. Merev, hideg. Halott anyag? Nem!
A követ alkotó részecskék elemi folyamatokban vesznek részt törvények által szabályozott belső dinamikával, s e dinamika hozza létre és tartja fenn a kő anyagi struktúráját. Érvényesül a tömeghatás, az időtükrözés és a részletes egyensúly törvénye. Mindezeket tekintetbe véve és bevezetve a – kettős szerepet játszó – termodinamikai töltés fogalmát, az elmúlt években sikerült megalkotnom a termodinamikai folyamatok általános elméletét, a termokinetikát.
Ebben az előadásban azt mutatom be, hogy – a Leff által javasolt dimenziómentes entrópia fogalmát általánosítva – dimenziómentes formába átírt termodinamikai mérlegegyenletek lehetővé teszik
a) az abban szereplő tagok összehasonlíthatóságát, az összekevert hatások, kettős identitások szétválasztását;
b) az elemi folyamatokra olyan sebességi egyenletek felírását, melynek tényezői a potenciálok, hatványkitevői pedig a mérlegegyenlet dimenziómentes tagjai.