Az 1956-os forradalom és szabadságharc és a Műegyetem

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem a rendszerváltozást követően szinte azonnal megkezdte a Műegyetem polgárainak az 1956-os forradalom és szabadságharc elindulásában játszott meghatározó szerepének méltó megőrzését, bemutatását célzó tevékenységét. Ebben a hagyományőrző és közösségszervező tevékenységben meghatározó volt az 1992-ben megalakult Műegyetem 1956 Alapítvány működése.

A műegyetemi megemlékezés alapja hagyományosan az 1956. október 22-én lezajlott aulai diákgyűlés, illetve a másnapi Bem-szoborhoz történő felvonulás hiteles történetének feltárása és az erről történő megemlékezés (az 1956-os egyetemi emlékezet formálásáról egyetemtörténeti publikáció is készült). Az egykori résztvevők ma, több mint hat évtizeddel 1956-ot követően is büszkén mondhatják magukról: ők fogalmazták meg az események egyik legismertebb dokumentumát, a műegyetemisták pontjait, a forradalom bölcsőjévé téve ezzel az intézményt (a 16 pont itt olvasható).

Hírek, aktualitások:

2017 novemberében elhunyt Fekete Tamás, a Műegyetem 1956-os Forradalmi Bizottságának utolsó tagja, valamint Kellner Lajos, az ünnepségeken eredeti lyukas zászlójával részt vevő egykori forradalmár. Az egyetemi honlap erről szóló híradása ITT tekinthető meg.

Fekete Tamás temetése december 18-án volt a Farkasréti temetőben, ahol egykori kaposvári iskolatársa, Boross Péter korábbi miniszterelnök búcsúztatta. Életéről Hajtó Ödön, a Műegyetem 1956-os Emlékbizottság elnöke is megemlékezett. Kellner Lajos katonai tiszteletadással a Fiumei úti Nemzeti Sírkertben december 15-én tartott temetéséről készült beszámoló és fotók pedig ITT érhetők el.

A 2017. október 22-i állami-egyetemi ünnepséget követően két új 1956-os könyvet mutattak be és adtak át a történelmi évfolyamok tagjai részére. Az állami ünnepségről szóló beszámoló ITT olvasható. A könyvbemutató képei és az elhangzott méltatások ITT érhetők el.

Történelmi emlékhellyé nyilvánították a Műegyetemet: a 313/2016. (X. 19.) Korm. rendelet alapján 2016. október 23-án az intézmény történelmi emlékhellyé vált. A magyar és angol nyelvű feliratot tartalmazó, a Nemzeti Örökség Intézete által készített sztélé a központi épület főbejárata mellett található.

Az indoklás szerint az egyetem elődintézménye, a 18. századi Institutum Geometrico-Hydrotechnicum révén a hazai műszaki felsőoktatás bölcsője. Történeti kampuszán 1956. október 22-én tartott hallgatói nagygyűlés hatására kaptak szélesebb nyilvánosságot a politikai berendezkedéssel szembeni követelések. Az innen induló tüntetés lett a forradalom fővárosi nyitánya október 23-án.

2016-ban zajlottak a 60. évfordulót megünneplő emlékévi programok, jelentős állami támogatással. Egyetemünk ennek keretében 15 millió forintból valósította meg ünnepi programját, amelynek részletei ITT olvashatók.