Chipek az emberben? Neuroetikai olvasat

BME-egyetem
Kapcsolattartó:
BME Távközlési és Médiainformatikai Tanszék

BME-TMIT Szeminárium: Chipek az emberben?

A neuroprotézisek, különösen a neurochipek megjelenésével az agy-számítógép interfész kutatása jelentős lendületet kapott. Invazív, részlegesen invazív és nem-invazív technológiákat különbözethetünk meg, melyekkel kapcsolatban mind más bioetikai kérdések vetődnek fel. Az előadás ezeket, illetve a pszichofarmakológia, a memória, neuroenhancement, sportorvosi, sőt az etika neuroetikai vetületét is részletesen bemutatja.

A neurochipek segítségével elképzelhető, hogy az agy közvetlenül az internetre lesz kapcsolható, ezzel kapcsolatban számos etikai kérdés fogalmazódik meg (szabadság, elavulás stb.), amelyek szisztematikus tárgyalása, magas színvonalú vitája kiemelten fontossá kezd válni.

Előadó: Szebik Imre, orvos, bioetikus a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetének munkatársa

Felkért hozzászóló: Vicsi Klára (cochleáris implantátumok)