Klímaváltozás hatása az emberi egészségre és a bioszféra elemeire című projekt záró rendezvénye

Időpont:
2015. november 24. 11:00 és 14:00 között
Helyszín:
I épület 017-es terem
Kategória:
Ülés
Szervezés:
BME-egyetem
Kapcsolattartó:
Dr. Szeberényi Imre

A klímaváltozás hatásainak kutatására 2013-ban három felsőoktatási intézmény (BME, SE, SZIE) és egy MTA kutatócsoport a Semmelweis Egyetem vezetésével egy konzorciumot hozott létre BioKlíma Konzorcium néven. A KTIA finanszírozású alapvető célja, hogy a globális klímaváltozás egyes hatásait vizsgálja humán egészségügyi, állategészségügyi és környezetbiztonsági aspektusból. A 29 hónapos futamidejű projekt 2015. november 30-án zárul. Ezen alkalommal egy rövid ünnepi ülésen foglaljuk össze az elért eredményeket és vázoljuk a jövőbeli együttműködések lehetőségeit.

Az elvégzett kutatási munka a következő területekre irányult:

• A klímaváltozás hatásvizsgálata az emberi egészségre és a bioszféra elemeire vonatkozóan.
  • A környezeti tényezők gentoxikus hatásának elemzése neurodegeneratív és neurodevelopmentális betegségekben (demencia, autizmus, ritka betegségek).
  • Anyatej- és autizmus Biobank és adatbázis létrehozása.
  • Humán területen neurodevelopmentalis és neurodegenerativ betegségek vizsgálata, valamint emberi szervezet válaszainak mérése extrém fizikai terhelésre.
  • Állategészségügy területén, a vízi életterek változó környezeti körülményeinek következtében megjelenő hal-kórokozók nyomon követése a legfontosabb vízrendszereinkben.
  • Környezetbiztonsági területen, aflatoxint termelő Aspergillus gombafajok Magyarország egész területére kiterjedő monitoringja, az aflatoxin B1 bomlástermékének monitorozása az anyatejben és a mikrobiológiai toxinmentesítés gyakorlati kivitelezése. EDC hatású mikroszennyezők biodetoxifikációja. Halmodellállat (zebradánió) rendszerben a hőmérséklet hatása a szaporodási és viselkedés mintázatra.

Program:

13:30 Érkezés, regisztráció

14:00 Megnyitó Dr. Józsa János, rektor, BME

14:05 Köszöntők:

Dr. Szél Ágoston, rektor, SE

Dr. Magyar Tibor, igazgató, MTA ATK ÁOTI

14:20 Projekt értékelése

Dr. Molnár Mária Judit, projektvezető: SE BioKlíma Projekt záró értékelés

14:25 Tudományos előadások

Dr. Kriszt Balázs, témavezető, SZIE Új kihívások - modern válaszok a környezetbiztonság területén

Dr. Urbányi Béla, témavezető, SZIE Klímaváltozás hatása a szaporodásbiológiai tényezőkre, kutatási eredmények

Dr. Molnár Mária Judit, témavezető, SE Az új generációs szekvenálás szerepe az autizmus genetikai hátterének kutatásában

Dr. Tóth Miklós, témavezető, TE Klimatikus paraméterek hatása a fizikai teljesítőképességre és stressz toleranciára

Dr. Székely Csaba, témavezető, MTA ATK ÁOTI Halkórtani vizsgálatok a projektben

Dr. Szeberényi Imre, témavezető, BME Szupergép szerepe a kutatásban

15:00 Zárszó

Dr. Takács Zita, projektmenedzser, SE BioKlíma Projekt záró összegzése

További részletek a Magyar Tudomány Ünnep honlapján.