Új modell a kavicsok kollektív alakfejlődésére BME közreműködéssel

Bár a kavicsok alakfejlődését Arisztotelész óta kutatják, az eddigi matematikai modellek csak egyetlen kavics geometriájának időbeli nyomon követését tették lehetővé. Domokos Gábor, a BME Szilárdságtani és Tartószerkezeti Tanszékének egyetemi tanára, a Gömböc egyik feltalálója és a világhírű elméleti fizikus, Gary W. Gibbons modellje - részben Arisztotelész gondolatainak matematikai formalizálásával - lehetővé teszi, hogy egymással és a környezettel kölcsönhatásban álló kavics-populációk kollektív fejlődését tanulmányozhassuk. A kavicsok geometriája felbecsülhetetlen információt hordoz az őket alakító geológiai folyamatokról, ezen információk helyes értelmezése, dekódolása azonban nem könnyű feladat. Az eredményről bővebben itt olvashat: Kavicsokkal érthetjük meg a Marsot.

A mostani eredmény jól illeszkedik a BME Szilárdságtani Tanszékén működő morfológiai kutatócsoport (Domokos Gábor, Sipos András, Szabó Timea, Várkonyi Péter) munkájába, akik belföldi (Lángi Zsolt - BME Geometria Tanszék, Szabó Gyula - MTA Konkoly Thege Miklós Asztrofizikai Obszervatórium, Török Ákos - BME Építőanyagok és Mérnökgeológiai Tanszék) és külföldi (Roger B.J. Benson - Oxford University, Stephen Fityus - University of Newcastle, Australia, Gary W. Gibbons - University of Cambridge, Robert Reisz - University of Toronto) kutatókkal együtt az élő és élettelen természetben megfigyelhető alakfejlődési folyamatokat vizsgálnak analitikus, numerikus és kísérleti eszközökkel.