A korszerű tudás szerkezete

Szervezés:
BME-egyetem
Kapcsolattartó:
Hallgatói Szolgáltatási Igazgatóság (HSZI)

Egyféle matek már messze túl kevés ahhoz, hogy a világunk jelenségeit akár csak elfogadható közelítéssel is leírjuk. Látni fogjuk, hogy az Átlagisztánnak, illetve Extremisztánnak nevezett világok alapvetően különböznek még abban is, hogy beszélhetünk-e egyáltalán szórásról bennük (azaz az átlagtól való átlagos eltérésről). Ennek megfelelően egészen másfajta gondolkodást igényelnek a világnak azok a jelenségei, amelyeket Átlagisztán matekja ír jól le, mint azok, amelyeket Extremisztánéi. Csak egy példa: Átlagisztánban érdemes szabálykövetőnek lenni, mert szabályokkal elég jól leírható az a világ. Extremiszánban viszont éppen az matematikai tény, hogy időről időre érdemes felrúgni egy-egy szabályt - csak azt nehéz jól megválasztani, hogy mikor melyiket.

Előadó: Mérő László egyetemi tanár, matematikus, publicista, pszichológus

Jelentkezés

További részletek az HSZI honlapján.