Egyénre szabott orvosbiológiai implantátumok és segédeszközök új generációja

Időpont:
2017. november 24. 10:00 és 13:00 között
Helyszín:
MTA Székház, Kisterem
Kategória:
Konferencia
Szervezés:
BME-egyetem
Kapcsolattartó:
MTA-MTO Anyagtudományi és Technológiai Tudományos Bizottság (Bakallár Imola)
Szinopszis:
Az additív technológiák eljárásai az utóbbi években robbantak be az orvosi humánfelhasználások területére, noha az ipar a prototípusok vagy egyedi alkatrészek előállítására már évtizedekkel ezelőtt bevezette. Alkalmazásuk az implantátumok és egyedi segédeszközök, műtéti készülékek gyártásában kézenfekvő, hiszen a korszerű informatikai rendszereket felhasználva egyénre szabott megoldásokat nyújtanak. Hazai vállalkozások már megjelentek ebben a szegmensben, pl. egyedi fogászati segédeszközök gyártásával, de jelentős további fejlesztési lehetőségek rejlenek még e területen.

A konferencia célja: az életminőséget javító, egyénre szabott orvostechnikai eszközök új generációjának bemutatása az additív gyártástechnológiai eljárások komplex rendszerének fejlesztésével (adatgyűjtés, -feldolgozás, modellezés, virtuális gyártás, véges elemes analízis, stb.). A kialakuló technológia eredménye a humángyógyászat terén egyénre szabott, egyedileg gyártott implantátumok, eszközök előállítása, amelyek mentesek az egyének eltérő sajátosságai okán a gyógyászatban folyamatosan alkalmazott kompromisszumos szükségmegoldásoktól.

A rendezvény programterve:
A fémporból felépítő DMLS technológia lehetőségei a testreszabott implantátumok gyártásánál
Falk György (VARINEX Zrt.)

Irodalomkutatás eredményei 3D nyomtatással készült protézisek területén
Kiss Rita, az MTA doktora (BME MOGI és BKKK), Parragh Márk, Popovics Júlia, Somló Kinga

3D-s testmodellek felépítési lehetőségei a testre szabott implantátumok additív gyártáshoz
Varga Laura, Takács János, kandidátus (BME Gépjárműtechnológia Tanszék)

Biomechanikai modellalkotás lehetőségei egyedi implantátumok esetén
Simonovics János, Piros Attila (BME Gép- és Terméktervezés Tanszék)

Testreszabott, additív gyártású fém protézisek anyagtulajdonságai és vizsgálatuk
Fehér Márk, Takács János, kandidátus (BME Gépjárműtechnológia Tanszék)

3D nyomtatott titán próbatestek anyagvizsgálati lehetőségei
Pammer Dávid, Károly Dóra, Keresztes Zoltán, Szabó Péter János, az MTA doktora (BME Anyagtudomány és Technológia Tanszék)

Az additív gyártástechnológiával előállítható orvosi implantátumok méretezési kérdései különös tekintettel az anyagjellemzőkre és a terhelésekre
Ficzere Péter PhD, Borbás Lajos PhD (BME Járműelemek és Jármű-szerkezetanalízis Tanszék, Edutus Főiskola Műszaki Intézet Tatabánya)

Nanorészecskékkel töltött fotopolimerek gyors prototípusgyártáshoz
Molnár Kolos PhD (BME Polimertechnika Tanszék)

3D nyomtatás szerepe a kisszériás termékgyártásban
Kovács Norbert Krisztián PhD (BME Polimertechnika Tanszék)

3D nyomtatott polimer implantátum alkalmazása a kézsebészetben
Kiss Zoltán PhD (BME Polimertechnika Tanszék)

Implantátum anyag kúszásának vizsgálata
Lovas László PhD (BME Járműelemek és Jármű-szerkezetanalízis Tanszék), Pietro Fierro, (Salernói Egyetem Ipari Mérnöki Kar), Ficzere Péter PhD (BME Járműelemek és Jármű-szerkezetanalízis Tanszék)

A Magyar Tudomány Ünnepe valamennyi BME programja ITT érhető el.