Ember-gép közötti kommunikáció a tervezésben

Időpont:
2017. november 13. 10:00
Helyszín:
Magyar Tudományos Akadémia, Felolvasóterem
Kategória:
Ülés
Szervezés:
BME-egyetem
Kapcsolattartó:
MTA Gépszerkezettani Tudományos Bizottsága, BME Gép- és Terméktervezés Tanszék
Szinopszis:

A koncepcionális tervezés, az integrált tervezés és gyártás, a formatervezés, az ergonómia, a pszichológia, az elektronika és számítástechnika együttműködése.
Napjainkban a versenyképes termékek fejlesztése során alapvető az ember-gép közötti kommunikáció tudatos tervezése. A termékek kényelmes használata, biztonsága, eladhatósága múlik a kommunikáció minőségén. Ennek biztosításához több tudományterület: a koncepcionális tervezés, az integrált tervezés és gyártás, a formatervezés, az ergonómia, a pszichológia, az elektronika és számítástechnika együttműködése szükséges. A használatos számítógépes eljárások egy része többé-kevésbé képes figyelembe venni a tervezői aspektusokat, mivel azok kevésbé interaktívak és felhasználóbarátok. A tudományos ülés célja hazai és külföldi szakemberek bevonásával ezeknek az együttműködési lehetőségeknek az áttekintése kutatási témák és fejlesztési projektek eredményei alapján, az újabb tervezői eszközök (pl. fizikai és virtuális prototípusok) és szimulációs módszerek bemutatása az emberi tényezők figyelembevételével.

A rendezvény programterve:

Megnyitó Kollár László, az MTA rendes tagja

Humans. Technologies. Systems. Contexts. Together.
Do we understand the design challenges?
Imre Horváth, Cyber-Physical Systems Design, Department of Design Engineering, Faculty of Industrial
Design Engineering, Delft University of Technology, The Netherlands

CAD alapú tervezői eszközök és az emberi tényezők
Piros Attila PhD, egyetemi docens, BME– Trautmann Laura doktorandusz, BME

Ember-gép kommunikáció a szerelés tervezésben
Váncza József, kandidátus, kutatólaboratórium vezetője, MTA SZTAKI – Kardos Csaba doktorandusz, MTA SZTAKI

Ergonómia és az ember-gép kapcsolat a tervezésben
Hercegfi Károly, PhD, egyetemi docens, BME

Ember-gép kommunikáció és a formatervezés
Tárnok Zsolt, vezető formatervező, Virtual Design TM-CARS Kft.

Tervezői eszközök az autóiparban a minőség és a biztonság szolgálatában
Szűcs László, ügyvezető igazgató,
DHS Dräxlmaier Hungaria Szolgáltató Kft.

Zárszó Váradi Károly, az MTA doktora, egyetemi tanár, BME

A Magyar Tudomány Ünnepe valamennyi BME programja ITT érhető el.