Domokos Gábor: "A matematika a természet nyelve"

A folyami kavics alakváltozását, kopását írták le magyar matematikusok és egy amerikai geofizikus.

A Pennsylvaniai Egyetem Douglas Jerolmack geofizikus vezette kutatócsoportja és a BME kutatói kimutatták, hogy a jelenségben a két jól elkülöníthető fázisra bontható kopás játssza a főszerepet. A kőről először lecsiszolódnak az élek és a kiálló részek, eddig a fő méretei (hossza, szélessége) nem változnak. Ezután kezdi csökkenteni a kavics méretét a kopás – foglalta össze a PLoS One tudományos portálon megjelent tanulmány lényegét Domokos Gábor, a BME Szilárdságtani és Tartószerkezeti Tanszékének professzora. Két hazai szerzőtársa Török Ákos, a BME Építőanyagok és Mérnökgeológiai Tanszék egyetemi tanára és Sipos András, a BME Szilárdságtani és Tartószerkezeti Tanszék egyetemi docense volt.

A teljes cikk itt olvasható.