Húsz PhD-fokozattal rendelkező BME-s az új bolyaisok között!

Rekordszámú, több, mint 800 pályamunka érkezett az MTA Bolyai János Kutatói Ösztöndíjára, amelyet a legjobb 200 fiatal kutató nyert el idén.

A 824 érvényesnek nyilvánított pályázat több mint felét (57%) egyetemi kutatók nyújtották be, egyharmada (36%) az MTA kutatóhálózatából és kutatóhelyeiről érkezett. A három fő tudományterület közel azonos arányban képviseltette magát: a pályázók 34,5%-a matematikai és természettudományi témához, 32%-a az élettudományi, és 33,5%-a a humán- és társadalomtudományi témához kért támogatást.

A frissen díjazott kutatók oklevelet vehettek át MTA Dísztermében, és emlékplakettben részesült az a 15 korábbi ösztöndíjas, akik az értékelő testület megítélése szerint kimagasló tudományos eredményeket értek el a támogatási időszakban.

A közel két évtizede létrehozott ösztöndíjra idén az egyetemekről érkezett a legtöbb pályamunka. „A Bolyai-nap azért örvendetes esemény, mert megerősíti, hogy a magyarországi tudományos életben van utánpótlás, létezik a fiatal generáció, amely kiváló teljesítményével kiérdemli az Akadémia támogatását. Ideális esetben pedig az akadémiai doktori címhez is eljut” –  e gondolatokkal nyitotta meg a Bolyai-napot Lovász László, az MTA elnöke. A Bolyai-ösztöndíjat a tudományos életrajz „ékkövének” nevezte Kosztolányi György, a Bolyai-kuratórium elnöke.

Az idei díjazottak között 20 műegyetemi fiatal kutatónak ítélt meg támogatást az Akadémia:

Név

Szirmai Edina BME TTK Fizikai tudomány
Toldy Andrea BME GPK Anyagtudomány és technológia, Metallurgia
Vető Bálint BME TTK Matematika

A nyertesekkel rövidesen kutatói portréinterjúkat készít a bme.hu.

- TZS -