„Fontosak a belső késztetésből eredő megemlékezések”

A BME kancellárjának kezdeményezésére koszorúval és mécsesekkel idézték a vészkorszak valamennyi áldozatának emlékét a Műegyetem főépületénél.

Képtelenség közönnyel szemlélni a holokausztot, bárhogy gondolkozunk a világról és bármilyen felekezethez tartozunk is – hívta fel az összegyűltek figyelmét Barta-Eke Gyula. A BME kancellárja immár harmadik alkalommal hívta csendes főhajtásra az Egyetem polgárait a BME központi épületének főbejáratához.

A kancellár reményét fejezte ki, hogy a Műegyetemen a jövőben is rendszeresen megemlékeznek a diktatúrák áldozatairól, köztük számos műegyetemi polgárról.

Az Országgyűlés 2000-ben nyilvánította minden év április 16-át a Holokauszt Magyarországi Áldozatainak Emléknapjává. 1944-ben ugyanis ezen a napon kezdődött az első gettók felállítása az akkor Magyarországhoz tartozó Kárpátalján. A holokauszt minden tízedik, az auschwitz-birkenaui haláltábor minden harmadik áldozata magyar állampolgár volt.