Emlékhelyek Napja a Műegyetemen május 12-én és 13-án

Az 1956-os forradalom műegyetemistáira emlékezünk az első alkalommal megrendezett eseményen a BME OMIKK szervezésében.

Személyes történetek és sorsok – íme, a hét péntekére és szombatjára szervezett programsorozat „főszereplői”. A kétnapos rendezvényen számok és sokszor száraz tények helyett egyebek mellett filmvetítés, zene és a történelmi emlékhelyek felkutatása várja azokat, akik kíváncsiak: hogyan, miben és mennyire változtatta meg a forradalom a Műegyetem polgárainak addigi életét.

A látogatókat a BME központi épületében és kertjében várja az ez alkalomra nyíló kiállítás, a BME saját mobilapplikációs játéka, filmvetítés és a Műegyetemi Zenekar koncertje.

Részletes program pénteken (május 12.)

• Mistory 1956:

Az érdeklődők mobiltelefonos játékapplikáció segítségével deríthetik fel a Műegyetem 1956-os emlékpontjait és ismerhetik meg történetüket (kérjük, töltsék le az applikációt az app store-ból).

Helyszín: BME Központi épület, kert , Műegyetem rakpart

Időpont: 10: 00 – 19:00

• Dokumentumfilm 1956 műegyetemistáiról: a filmet korunk műegyetemistái készítették

Helyszín: Központi épület, oktatói klub (1. emelet 97.)

Időpont: 10:00 – 19:00 között folyamatosan (előregisztrációval különvetítés kérhető a rendezveny@omikk.bme.hu címen)

• Megállított idő – feketén-fehéren 1956-ról:

Különleges kiállításunk a fővárosi eseményeket kirobbantó 1956. október 22-ei műegyetemi nagygyűlésre repít vissza. Látogatóink az egykori műegyetemi hallgatók személyes élettörténetein keresztül ismerhetik meg e sorsfordító időszakot.

Időpont: 10: 00 – 17:00

Kezdési időpont: 19:30 – 21:00

Részletes program szombaton (május 13.)

• Mistory 1956:

Az érdeklődők a 2. napon is a mobiltelefonos játékapplikáció segítségével deríthetik fel a Műegyetem 1956-os emlékpontjait és ismerhetik meg történetüket (kérjük, töltsék le az applikációt az app store-ból).

Helyszín: BME Központi épület, kert , Műegyetem rakpart

Időpont: 10: 00 – 16:00

Helyszín: Központi épület, oktatói klub (1. emelet 97.)

Időpont: 10:00 – 16:00 között folyamatosan (előregisztrációval különvetítés kérhető a rendezveny@omikk.bme.hu címen)

• Megállított idő – feketén-fehéren 1956-ról:

Időpont: 10: 00 – 16:00

A Történelmi emlékhelyek az emlékezet olyan fontos helyszínei, amelyek nemzeti, felekezeti, regionális vagy kisebbségi szempontból kiemelkedőnek minősülnek. Bár gyakran fontos építészeti alkotások, nem elsősorban műemléki szempontok alapján számítanak jelentősnek, hanem kiemelkedő történelmi szerepük miatt. Lehetőséget nyújtanak arra, hogy a hozzájuk ellátogatók számára megtapasztalhatóvá tegyék a magyar történelem sorsfordító eseményeit, tragédiáit, de dicső pillanatait is.

Jelenleg 46 történelmi emlékhely található az országban, amelyek jelentőségét a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság javaslata alapján kormányrendelet ismerte el (forrás: NÖRI).

A központi épület előtt felállított sztélét ünnepélyes keretek között, az 1956-os forradalom 60. évfordulóján avatták fel. A BME egyedüli egyetemként vált történelmi emlékhellyé 2016. október 22-én (az ünnepségről a bme.hu is beszámolt - szerk.).

További érdekes részletek az esemény Facebook oldalán találhatók.