Idén a BME egyetemi tanára, Keviczky László veheti át az Akadémiai Aranyérmet

Az Akadémiai Díjban részesülők között szintén volt műegyetemi professzor: Pataricza András és Takács Gábor.

A hagyományok szerint 2020-ban is a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) közgyűlésének első napján adták volna át az akadémiai elismeréseket, ez azonban a járványhelyzet miatt nem történt meg. Az MTA Elnökségének határozata szerint azonban a díjazottak nevét a közgyűlés tervezett eredeti időpontjában a honlapján közzétette.

Az MTA Elnöksége az Akadémiai Aranyérmet idén Keviczky Lászlónak, az MTA rendes tagjának, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Kar Automatizálási és Alkalmazott Informatikai Tanszékének egyetemi tanárának, az MTA Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet kutatóprofesszorának adományozza az irányításelmélet és alkalmazásai terén, valamint az ipari folyamatok és rendszerek automatizálásában elért eredményeiért, a hazai rendszer- és irányításelméleti kutatási kultúra kialakításáért, nemzetközi tudományos életbe való integrálásáért, iskolateremtő munkájáért. További akadémiai kitüntetést tizennyolcan vehetnek át.

Kiemelkedő tudományos munkássága elismeréseként Akadémiai Díjban részesült:

Pataricza András, az MTA doktora, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Kar Méréstechnika és Információs Rendszerek Tanszékének egyetemi tanára a kritikus informatikai infrastruktúrák és a kiberfizikai rendszerek elméleti megalapozását, tervezését és fejlesztését célzó példaértékű munkásságáért, a hibatűrés terén nemzetközileg is ismert és elismert iskolateremtő tudományos tevékenységéért, valamint a tudományos utánpótlás nevelésében elért kiemelkedő eredményeiért; és

Takács Gábor, az MTA doktora, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Természettudományi Kar Fizikai Intézet Elméleti Fizika Tanszékének egyetemi tanára az alacsony dimenziós kvantummező-elméletek megoldásai terén elért, nemzetközi szinten is kimagasló munkájáért, valamint a tudományos közéletben végzett kiemelkedő tevékenységéért.

A teljes díjazotti névsor az MTA honlapján elérhető.

Az elismeréseket a kitüntetettek a következő személyes részvétel mellett zajló MTA közgyűlésén, a hagyományoknak megfelelően ünnepélyes keretek között vehetik át.

Forrás: MTA
Bélyegkép forrása: artportal.hu