Indul a BME és az MNB közös TDK mentorálási programja!

Műegyetemi hallgatók TDK pályamunkáinak szakmai mentorálására indít közös programot a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem és a Magyar Nemzeti Bank.

Érdekel a fintech, a mesterséges intelligencia, a zöld pénzügyek vagy a fentarthatóság a gazdaságban? Szeretnél a TDK konferencián részt venni, ám még nincs témaköröd, konzulensed? Esetleg van már valamilyen elképzelésed a programban meghirdetett témákban?

Ha bármelyik kérdésre igen a válaszod, akkor az MNB és a BME együttműködésének keretében a TDK mentorálás programját neked találtuk ki!

A BME és az MNB több éve tartó együttműködésének köszönhetően a két intézmény új programot indít a hallgatók tehetséggondozására: az idei évben először nyílik lehetőség arra, hogy az egyetem bármely hallgatója meghatározott témakörökben az MNB által nyújtott külső mentorok és belső egyetemi konzulensek segítségével kezdhesse meg TDK kutatásait és a felkészülését az őszi intézményi fordulóra.

A mentorálási programban az alábbi lehetőségek közül választhatnak az érdeklődők.

Digitalizáció témakörében:

• Gépi tanulás, mesterséges intelligencia alkalmazása a pénzügyi szektorban;
  • Adatelemzési és felhasználási lehetőségek a pénzügyekben;
  • Elosztott főkönyvi technológiák alkalmazása a pénzügyek területén;
  • Elosztott főkönyvi technológiákban rejlő lehetőségek a piaci szereplők közötti együttműködések, folyamatok fejlesztésére és a vállalatok működésére vonatkozóan;
  • Nemzetközi FinTech piac és az egyes üzleti modellek fejlődése;
  • A pénzügyi rendszer digitális fejlődésének lehetséges irányai;
  • Bank-FinTech együttműködések formái és a beágyazottság lehetséges szintjei, kérdései;
  • A digitális jegybankpénz vizsgálata, lehetséges működési modellek;
  • Az innovatív technológiák terjedésének hatása a banki üzleti modellekre és stratégiákra;
  • Banki digitalizációs trendek;
  • A digitális pénzek és pénzügyi eszközök hatása a gazdaságra, piaci berendezkedésre;
  • A pénzügyi szolgáltatásértékesítési modell jövője - digitális platformok és ökoszisztémák terjedése.

Zöld pénzügyek témakörében:

• Banki klímakockázatok elemzése, kezelése;
  • A bankszabályozás fejlődése fenntarthatósági szempontból;
  • Megújuló energia beruházások;
  • Vállalati hitelkockázat-elemzés;
  • Karbon ellentételezés;
  • Lakossági zöld hitelek;
  • A kínai gazdaság fenntarthatóságának értékelése (pl. az új ötéves terv, kibocsátási és kereskedelmi adatok tükrében);
  • A Selyemút mentén megvalósuló projektek fenntarthatósági értékelése;
  • Fenntarthatósági szempontok mentén iparági elemzések;
  • Zöld gazdaságpolitikai eszköztárak összehasonlító elemzése, értékelése;
  • Zöld gazdaságpolitikák nemzetközi intézményrendszere – eurázsiai és globális szinten;
  • Megújuló energia beruházások vállalati- és projektfinanszírozásban;
  • Zöld vállalati kötvények;
  • Energiahatékonyság és lakossági jelzálog hitelkockázat;
  • Klíma stressztesztelés.

Elsőként a hallgatóknak célszerű választani egy olyan konkrét témakört, ami érdekli őket, majd egyeztetni egyetemi konzulenssel, vagy a témáról alkotott rövid elképzelést elküldeni e-mailben a tdk@gtk.bme.hu e-mail címre. Ezt követően Iványi Tamás, a Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar (GTK) TDT titkára összeköti a hallgatót a belső egyetemi konzulens mellett a lehetséges külsős MNB-s mentorral is.

A közös együttműködés során kidolgozott TDK pályamunkákat már a GTK 2021-es őszi intézményi fordulóján is bemutathatják a hallgatók.

A program szervezői várják az érdeklődő hallgatók jelentkezését!

TZS-HA