Közép-Európa legjobb mérnökképzései közt a BME a THE rangsoraiban

Idén először informatikai, gazdasági és építészeti képzéseivel is szerepel a Times Higher Education tematikus összeállításában a Műegyetem.

A Times Higher Education (THE) minden év őszén teszi közzé a világ legjobb egyetemeit felsoroló globális, regionális, valamint szakterületi ranglistáit.

Az ismert brit felsőoktatási rangsorkészítő most publikált, 2022-re vonatkozó ranglistáján 11 szakterületen öt szempont szerint elemezték a vizsgált felsőoktatási intézményeket. A műszaki területen 1188, az informatikai képzések rangsorában 891, a természettudományi kategóriában 1227, a társadalomtudományi területen 870, a gazdasági képzések rangsorában 795, az művészeti és humán tudományok (beleértve az építészetet is) kategóriában pedig 606 egyetemet rangsoroltak. Az öt értékelt teljesítménymutatót – oktatás, kutatás, hivatkozások, nemzetköziség és az iparból származó bevétel – az adott kategória sajátosságainak megfelelő súlyozással veszik figyelembe az összeállítás során.

A nemzetközileg is kiemelkedő színvonalú képzései révén idén hat kategóriában – mérnöki, természettudományi, társadalomtudományi és most először informatikai, gazdasági és építészeti képzésekkel – került fel a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem a „Times Higher Educations World University Rankings 2022 by subject” elnevezésű nemzetközi összeállításaiba. A mérnökképzési szakterületi rangsor szerint a Műegyetem őrzi előző években elért pozícióját a listán: idén is a 601-800. helyen áll, valamint ugyanezen a helyen szerepel az informatikai tudományok területén is. A Műegyetem maga mögé utasította a régió több jeles műszaki felsőoktatási intézményét a mérnökképzési területen, míg az informatika tudományok területén pedig több régiós műszaki egyetemmel is azonos eredményt ért el:

Mérnökképzési területen

BME

Gdańsk University of Technology

Brno University of Technology

Czech Technical University in Prague

Polytechnic University of Timişoara

Technical University of Cluj-Napoca

Lviv Polytechnic National University

Slovak University of Technology in Bratislava

Technical University of Košice

Informatikai területen

BME

Gdańsk University of Technology

Polytechnic University of Timişoara

Technical University of Košice

Warsaw University of Technology

601-800.

A BME idén a gazdasági és a társadalomtudományi kategóriákban a 601+ helyen szerepel, míg az élettelen természettudományok kategóriájában a 801-1000. helyet érte el. Idén először szerepel – egyedüli magyar építész szakként – a BME építészmérnöki képzése a művészeti és humán művészetek kategóriában, ahol az 501+ helyen áll.

A THE szakterületi listáin kívül a regionális rangsorban is helyet kapott a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem. A feltörekvő országok kategóriájában 906 egyetemet rangsoroltak 54 országból. Magyarországról 11 egyetem került fel a listára, köztük a BME is. A kategóriában a Műegyetem a 401-500. helyen szerepelt.

A Műegyetem ismét bekerült a Times Higher Education 2021 szeptemberében publikált összesített felsőoktatási globális rangsorába is. A hazai egyetemek között a BME kapta a legmagasabb pontszámot az ipari bevételek területén, és a harmadik legmagasabbat a kutatási tevékenységre vonatkozóan.

A nemzetközi rangsorokban megjelenített műegyetemi szerepléséről a bme.hu aloldalán olvashatnak többet.

Rektori Kabinet Kommunikációs Csoport