Idén is a világ legjobb műszaki egyetemei között a BME a QS rangsorban

A Műegyetem érte el a legjobb helyezést a QS öt tudományterületi rangsorában szereplő magyar egyetemek közül.

Hazánkban egyedülállóan a Műegyetem mérnöki, természettudományos és gazdasági szakterületen is a világ legjobb egyetemei között szerepel.

A brit QS (Quacquarelli Symonds) az egyik legmérvadóbb egyetemi rangsor, mely a világ egyetemeinek legjobb 4-5%-át állítja rangsorba. Idén a rangsorkészítő szakemberek a világ legjobb 1594 felsőoktatási intézményének teljesítményét elemezték.

A QS öt tudományterületen és szűkebb szakterületenként is minősíti a világ legjobb képzéseit az akadémiai elismertség, a munkáltatói vélemények, a kutatók és publikációk, valamint a nemzetközi kutatási együttműködések alapján.

A QS március 22-én publikált 2023-as tudományterületi világrangsorában a mérnöki tudományok területén egyedüli magyar felsőoktatási intézményként került fel a BME a világranglista 224. helyét megszerezve. A magyar intézmények öt tudományterületi rangsorban szerepelnek (ld. 1. táblázat). A Műegyetemé érte el a legjobb helyezést a QS öt tudományterületi rangsorában szereplő magyar egyetemek közül.

QS World University Ranking by Subject 2023

ELTE

BME

SZTE

DE

SE

Corvinus

Arts & Humanities

Engineering & Technology

Life Sciences & Medicine

Natural Sciences

451-500

Social Sciences & Management

401-450

1. táblázat – A magyar intézmények öt tudományterületi rangsorban szerepelnek – közülük a BME érte el a legjobb helyezést a műszaki tudományterület 224. helyével.

Kiválóan szerepelnek a BME műszaki képzései a QS szűkebb, szakterületi rangsoraiban is.

A matematika képzések rangsorában  idén ismét kategóriát ugrott a BME: 2023-ban a világrangsor  251-300. helyén szerepel a Műegyetem matematikus képzése, így az ELTE mellett a BME az első számú képzőhely Magyarországon.

Mind az öt, a BME által oktatott mérnöki szakterületen a legjobb, vagy egyedüli magyar egyetemként rangsorolták a BME-t.

gépészmérnöki, valamint repülőmérnöki és gyártástechnológiai szakterületen a világ legjobb 200 képzése között van idén is a BME. Továbbra is egyedüli szereplő hazai építész képzőhelyként a rangsorban a BME, a legjobb 200 közötti pozícióval.

Az építő- és szerkezetmérnök területen a világ legjobb 230 képzése közé, a számítástudományi és informatikai, valamint vegyész- és villamosmérnöki képzéseket pedig a világ legjobb 350 képzése közé rangsorolták.

Az anyagtudomány szakterületén a rangsor egyedüli hazai szereplőjeként a világ legjobb 350, a kémia, illetve a fizika és csillagászat szakterületen pedig a világ legjobb 400 egyeteme közé sorolták. A társadalomtudományos és menedzsment tudományterületen belül a Business & Management Studies világranglistára is felkerült a BME, ahol az 501-550. helyen szerepel.

Engineering & Technology

224=

Computer Science & Information Systems (számítástudományi és információs rendszerek)

301–350.

Engineering – Chemical (vegyészmérnök)

301–350.

Engineering - Civil & Structural (építőmérnöki és szerkezetmérnök)

201–230.

Engineering - Electrical & Electronic (villamosmérnök)

251–300.

Engineering - Mechanical, Aeronautical & Manufacturing (gépészmérnöki, repülőmérnöki és gyártástechnológiai mérnök)

151–200.

Natural Sciences

401–450.

Chemistry (kémia)

351–400.

Materials Sciences (anyagtudomány)

Mathematics (matematika)

251–300.

Physics & Astronomy (fizika-csillagászat)

351–400.

Architecture / Built Environment (építészmérnök)

151–200.

Business & Management Studies (üzleti és menedzsment tanulmányok)

501–550.

2. táblázat – A BME a szakterületi rangsorokban.

Rektori Kabinet Kommunikációs Igazgatóság