Ugrás a tartalomra

Hírfolyam

Elhunyt Pokol György, a VBK professzora

2026. 03. 27.
Gyertya

Jó fél évszázadon át dolgozott a BME-n, 10 évig volt a kar dékánja.

Március 15-én életének 76. évében meghalt Pokol György, a Vegyészmérnöki és Biomérnöki Kar professor emeritusa. A kar egyik legmeghatározóbb személyiségét és vezetőjét veszítette el – írja a VBK honlapja.

Pokol György a vegyészmérnöki diplomája megszerzése óta (1973), összesen több mint 50 évig dolgozott a Műegyetemen. 1994-ben lett egyetemi tanár, 1996-ban a kémiai tudomány doktora. Öt és fél éven át volt oktatási dékánhelyettes, 2003-tól pedig tíz éven át a kar dékánja, 1996-2005 között az Általános és Analitikai Kémia Tanszék vezetője. Ebben az időszakban két új mesterszak – a gyógyszervegyész-mérnöki MSc és a műanyag- és száltechnológiai mérnöki MSc – indult el a VBK-n.

Pokol György

Egyetemi tevékenysége mellett 2016 és 2019 között főigazgatóként vezette az MTA Természettudományi Kutatóközpontot. Kutatásai a szilárd anyagok fázisátalakulásaihoz, a termikus analízis anyagtudományi alkalmazásaihoz kapcsolódtak, beleértve gyógyszeripari anyagok és szupramolekuláris rendszerek vizsgálatát.

A professzor nemzetközi elismertségét jelzi, hogy 2011 és 2013 között az International Confederation of Thermal Analysis and Calorimetry (ICTAC) publikációs bizottságának elnöke volt. Szakmai munkájának elismerését jelzi az is, hogy 1997-2001 között Széchenyi Professzori Ösztöndíjban részesült.

Többek között a Magyar Érdemrend Tisztikereszt polgári tagozat kitüntetéssel, a Magyar Kémikusok Egyesülete Náray-Szabó István-díjával, az Apáczai Csere János-díjával, a BME József Nádor-díjával, valamint a Magyar Felsőoktatásért Emlékplakettel ismerték el a munkáját. Többször választották a diákok a kar kiváló oktatójának, az ezzel járó aranygyűrűt is megkapta.

Pokol György professzort a BME saját halottjának tekinti.

Rektori Hivatal, Kommunikációs Igazgatóság
Nyitókép: Pexels / Brett Sayles