Hírfolyam
Együttműködés az űrszektorban: újra nemzetközi űrkonferencia a BME-n
2026. 05. 14.Az angol nyelvű konferencián ingyenes a részvétel, és online is lehet követni.
Idén is megrendezi a BME Villamosmérnöki és Informatikai Kara a 2015 óta tartó angol nyelvű űrkonferencia-sorozata, az H-Space aktuális állomását. A május 21–22-ei, közel 60 előadást felvonultató esemény mottója ezúttal: Space changes everything, vagyis Az űr mindent megváltoztat.
A sorozat az űrkutatás, az űrtechnológia és az űroktatás kurrens kérdéseit járja körül hazai és nemzetközi szakértők segítségével. Az idei konferencia szakmai programja az űrkutatás és űrtechnológia legszélesebb spektrumát öleli fel, különös tekintettel a műholdfejlesztésre és különböző kísérletekre.
A tudománnyal és technológiával foglalkozó szekcióban a kisműholdas fejlesztések, az autonóm fedélzeti rendszerek, a kvantumkommunikációs megközelítések és a földmegfigyeléssel kapcsolatos eredmények lesznek a fókuszban.
Külön szekció foglalkozik az űrkutatás oktatási és ismeretterjesztési vonatkozásaival, beleértve az egyetemi műholdprogramok oktatási tapasztalatait, a középiskolai STEM-oktatási kezdeményezéseket és a nagyközönségnek szóló ismeretterjesztési programok eredményeit. Az interdiszciplináris jelleget erősítik az űrgazdasági, missziótervezési, valamint mesterséges intelligenciát alkalmazó új kutatási megközelítések.
Az H-SPACE 2026 első napja a Műegyetem I épületének (1117 Budapest, Magyar tudósok körútja 2.) B 026 termében lesz, az előadásokat az interneten is közvetítik. A második napon pedig teljes egészében online zajlik majd. A részletes program ebben a pdf-ben olvasható.
A részvétel díjmentes, de regisztrálni kell május 19-ig itt.
A konferencia szakmai partnerei: BME Egyetemi Kozmosz Szakkollégium, Magyar Asztronautikai Társaság, Magyar Innovációs Szövetség, Space Generation Advisory Council, Women in Aerospace Europe.
Rektori Hivatal, Kommunikációs Igazgatóság
