Ugrás a tartalomra

Hírfolyam

Svájc és Magyarország új innovációs hidat épít: világelső tudás találkozik magyar technológiai ambíciókkal

2026. 06. 03.
Svájci-magyar innovációs fórum

Első alkalommal rendezik meg a Svájci–Magyar Innovációs Fórumot a BME-n.

A világ egyik leginnovatívabb országának tapasztalatai és Magyarország erősödő technológiai, mérnöki és kutatási potenciálja találkozik június 9-én Budapesten, az első Svájci–Magyar Innovációs Fórumon. A rendezvényt Svájc budapesti nagykövetsége, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem és a Svájci–Magyar Kereskedelmi Kamara közösen szervezi a BME Q épületében.

A fórum célja, hogy új lendületet adjon a két ország közötti innovációs, üzleti és tudományos együttműködésnek. Középpontjában az a kérdés áll, hogyan lehet a kutatási eredményekből piacképes megoldásokat, az ötletekből vállalkozásokat, az együttműködésből pedig gazdasági növekedést teremteni.

A rendezvény különleges aktualitását adja, hogy Svájc és Magyarország 2026-ban ünnepli a diplomáciai kapcsolatok újrafelvételének 80. évfordulóját. 

A jubileumi év nemcsak a két ország közös történetére irányítja a figyelmet, hanem arra is, hogy a svájci–magyar kapcsolatok következő fejezete az innovációról, a tudásmegosztásról és a versenyképességről szólhat.

Alexander Renggli, Svájc magyarországi nagykövete szerint a fórum célja, hogy a két ország közötti hagyományosan jó kapcsolatokat a jövő gazdasági és technológiai együttműködései felé nyissa meg.

„Magyarország és Svájc diplomáciai kapcsolatai újrafelvételének 80. évfordulója kiváló alkalmat kínál arra, hogy ne csupán a múlt eredményeire tekintsünk vissza, hanem a jövő lehetőségeit is számba vegyük. Svájc, mint a világ egyik vezető innovációs központja, valamint Magyarország dinamikusan fejlődő technológiai és mérnöki képességei szilárd alapot teremtenek együttműködésünk további elmélyítéséhez. A kutatók, startupok, vállalatok és befektetők összekapcsolásával elősegíthetjük, hogy a tudás innovációvá, az innováció üzleti lehetőségekké, az együttműködés pedig közös sikerré és gyarapodássá váljon” – tette hozzá a nagykövet.

Alexander Renggli svájci nagykövet

Alexander Renggli

Svájc évek óta a világ innovációs élmezőnyébe tartozik: a Globális Innovációs Index 2025-ös rangsorában is az első helyen áll, immáron 15. éve. A svájci modell egyik legfontosabb tanulsága, hogy a versenyképesség nem egyetlen szereplő teljesítményén múlik, hanem egy jól működő ökoszisztémán: az egyetemek, kutatóintézetek, vállalatok, startupok, befektetők, illetve a támogató intézményi környezet és a szabályozói háttér szoros együttműködésén.

Ez a tapasztalat Magyarország számára is kézzelfogható értéket jelenthet. A svájci gazdasági jelenlét már ma is jelentős: több mint 900 svájci vállalat működik Magyarországon, amelyek körülbelül 33 ezer munkahelyet biztosítanak, ezzel a svájciak a 6. legjelentősebb befektetők az országban. A fórum ezt a meglévő gazdasági alapot kívánja kiegészíteni az innováció, a kutatás-fejlesztés és a technológiatranszfer területén létrejövő új partnerségekkel.

Innovációs ökoszisztémák

Az esemény nyitóelőadásait Alexander Renggli, Charaf Hassan rektor és Horváth Péter, a Tudományos és Technológiai Minisztérium tudománypolitikai és innovációs államtitkára tart. Az innovációs témákat Levendovszky János, a BME innovációs rektorhelyettese vezeti fel. A fórum részeként nemzetközi és hazai szakemberek – köztük az ETH Tanácsának korábbi elnöke, Alexander Zehnder, valamint olyan meghatározó iparági és kutatási szereplők, mint a Nestlé és a HUN-REN képviselői – részvételével zajló panelbeszélgetés ad betekintést az innovációs ökoszisztémák működésébe.

A „From Lab to Market” című második tematikus blokkban ipari szereplők és innovációs vezetők – az ABB, a Nemzeti Innovációs Ügynökség, a SWISSMEM és a BME Innolab képviselői – osztják meg tapasztalataikat a technológiai hasznosítás és a piacra lépés kihívásairól. A résztvevők startup pitch szekciók, esettanulmányok és a BME Proof-of-Concept projektjeit bemutató poszterszekció révén ismerhetik meg, hogyan vezethet az út a kutatástól a piacig.

Lipovecz Júlia, a Swisscham Hungary ügyvezető igazgatója szerint „az esemény fontos lépés a svájci és a magyar innovációs ökoszisztémák közötti kapcsolatok megerősítésében. 

A Svájci-Magyar Kereskedelmi Kamara célja, hogy elősegítse a tudás és a bevált gyakorlatok cseréjét, miközben új üzleti és kutatási partnerségeket hoz létre a két ország között.”

A gazdasági kapcsolatok mellett az egyetemi és kutatási együttműködés adhatja a svájci–magyar innovációs partnerség másik meghatározó pillérét. A BME szerepe ezért nemcsak házigazdaként fontos: az egyetem olyan tudás- és technológiatranszfer-központként jelenik meg a fórumon, amely képes összekapcsolni a kutatási eredményeket az ipari és piaci igényekkel.

„A fórum új perspektívát nyit a BME számára is, amely aktív partnerként csatlakozik Svájc dinamikus innovációs ökoszisztémájához” – mondta Charaf Hassan rektor. „A BME részvétele várhatóan erősíti a nemzetközi kutatási együttműködést, felgyorsítja a technológiatranszfert és új lehetőségeket teremt a jövőbeli innovátoroknak.”

Charaf Hassan

Charaf Hassan

A Svájci–Magyar Innovációs Fórum azt üzeni, hogy a két ország közötti együttműködés következő nagy területe az innováció lehet: a svájci tapasztalat, a magyar mérnöki és tudományos tudás, valamint az üzleti szereplők együttműködése új lehetőségeket teremthet a kutatási eredmények gyakorlati hasznosításában és a nemzetközi piacra lépésben.

Részletes program és regisztráció itt.

Rektori Hivatal, Kommunikációs Igazgatóság