A BME a kutatóegyetemi programja keretében készítette el átfogó kutatás-fejlesztési és innovációs stratégiáját 2010-ben. A stratégia egyrészt az intézmény egésznek működését támogató horizontális elemekre, másrészt a szakma-specifikus, és interdiszciplináris erőforrásokat is koncentrálni képes, kiemelt kutatási területek működésének harmonizálására épül.
A kutatóegyetemi program hat kiemelt kutatási területre koncentrál:
- Fenntartható energetika
- Járműtechnika, közlekedés és logisztika
- Biotechnológia, egészség- és környezetvédelem
- Intelligens környezetek és e-technológiák
- Nanofizika, nanotechnológia és anyagtudomány
- Katasztrófa-megelőzés: korszerű mérnöki módszerek
A Műegyetemen folyó minőségi oktatást-kutatást jelzi a Magyar Tudományos Akadémiával együtt létrehozott MTA-BME kutatócsoportok, a közel 30 ezer négyzetméter (6 futballpályának megfelelő) laboratóriumi háttér, valamint az itt található, az ország legnagyobb műszaki könyvtára. A tudományos fokozattal rendelkező oktatók aránya több, mint 60%, a 13 doktori iskolában évente 200 új doktorandusz kezdi meg tanulmányait.
A karokon folyó tudományos diákköri munkákkal kapcsolatos tevékenységeket és híreket a BME TDK portál foglalja közös keretbe. A hallgatók tudományos diákköri eredményeinek bemutatására a BME minden évben - rendszerint november első felében - TDK Konferenciát rendez.
A BMe Kutatói Pályázat 2010 óta segíti elő a hazai ismeretterjesztést, illetve az egyetem kutatási témáinak nemzetközi szinten történő nívós megjelenítését. A sikeres doktori témák művelőinek kutatási eredménye ITT szélesebb körben megismerhetők.
A kutatóegyetemi program kiemelt kutatási területein túl a BME karai és tanszékei számos más élő kutatás-fejlesztési témával foglalkoznak.
A karok kutatási oldalai:
A kutatási eredmények ipari hasznosítását a Műegyetemi Technológia és Tudástranszfer Iroda támogatja. A Műegyetem jelentős kutatás-fejlesztési teljesítményét, kiterjedt gazdasági beágyazottságát és pályázási eredményességét igazolja, hogy K+F+I bevételeinek költségvetési támogatásához viszonyított aránya 2005-2009 között átlagosan 60%.
A Műegyetem legfrissebb kutatási eredményeit nyomon követheti a BME weblapjának Hírek rovatában.