Cseh László: „Nagyon sokat kaptam a BME-től, szeretnék visszaadni valamennyit.”

Jó tanulóit – jó sportolóit díjazta a Műegyetem. Köszönetet mondtak a Magyar Egyetemi-Főiskolai Bajnokságokon diadalmaskodó hallgatóknak is.

Mi jellemző a BME hallgatóira? – tette fel a kérdést Jobbágy Ákos oktatási rektorhelyettes a díjátadó ünnepségen, utalva arra, hogy a műszaki ember mindent paraméterekkel szeret leírni. Okos, kooperatív, megtervezi az életét – adta meg rögtön a választ is a rektorhelyettes. Az elszántság, a jól hasznosított erőforrások, a felkészülés, a versenyszellem mind a jó tanuláshoz, mind a jó sportoláshoz szükséges – hívta fel a figyelmet Jobbágy Ákos professzor, arra kérve a jelenlévő fiatalokat, járuljanak hozzá a rendszeresen sportoló BME-s hallgatók arányának növeléséhez. Jelenleg a diákok 30%-a sportol rendszeres időközönként.

A Jó tanuló – jó sportoló díj átadása nagy hagyományokra tekint vissza az egyetemen, hiszen immár az 57. alkalommal rendezték meg az ünnepséget – erősítette meg Vincze Pál, a BME Testnevelési és Sportközpont igazgatója, valamint Boros Györgyné igazgatóhelyettes.

2013-ban a BME legjobb tanulója, legjobb sportolója Tomai Balázs Európa bajnoki egyéni ezüstérmes vitorlázó, az Építőmérnöki Kar hallgatója lett. A fiatal sportoló elmondta: mindig nehézséget jelent az élsport és a komoly tanulmányi munka összeegyeztetése. Akik azonban törekszenek erre, tudják, hogy ez igenis lehetséges. Az élsportoló fél évre előre tudja a versenynaptárát, meg tudja tervezni a felkészülési munkáját, ráadásul az egyetem is sokat segít ebben – osztotta meg saját tapasztalatait Tomai Balázs.

Balázsnak a műszaki tanulmányok személy szerint is nagyon sokat segítenek a vitorlázásban, hiszen a statika, a hajó és a szél küzdelme a sportág alapja. Számos rögtönzött műszaki megoldásra van szükség versenyzés közben – hangsúlyozta az élsportoló hallgató. A versenyző elmondta az ünnepség résztvevőinek, hogy 5 éve, műegyetemi tanulmányainak kezdetén nagyon örült a kötelező testnevelésnek és – bár megtehette volna – nem kért felmentést a tárgyból. Az új sportközpontot akkor hallgatóként még nem használhatta – fordult Vincze Pál igazgató felé –, de az átadás óta természetesen már járt ott. A létesítmény az élsport számára is megfelelő felszereltséggel rendelkezik, méltán lehet rá büszke a BME – mondta a vitorlázó. Tomai Balázs az Egyetemi Hallgatói Képviseletnek is köszönetet mondott az összes jelenlévő sportoló-hallgatótárs nevében, amiért ilyen komolyan, többek között ezzel az elismeréssel és ösztöndíjjal segítik sporttevékenységüket.

A BME jó tanulói - jó sportolói

Név

Kar

Sportág

Sporteredmény

Tomai Balázs

vitorlázás

EB egyéni II.

Gajdos Borbála Anna

asztalit.

NB I. csapat I.

Tamás Bence

Iklódi Eszter

OB csapat I.

Kőrizs András

kerékpár

Magyar Bajnokság egyéni IV.

Szabados Mihály

OB csapat I.

Szigetvári Andrea

MEFOB egyéni III.

Takács Anna

floorball

MEFOB I.

Szebeni Szilveszter

MEFOB csapat II.

Berzsényi Ágoston

OB csapat VI.

Varga Bálint

MEFOB egyéni VI.

Propszt Norbert

atlétika

Korosztályos OB egyéni II.

Balázs Boldizsár

TTK

MEFOB csapat I.

Szilassy Péter Ákos

OB csapat VI:

Farkas Norbert

alpesi sí

Kercsó-Magos Zsuzsanna

Simon Gergely

VB csapat VIII.

Horváth Marcell

Junior VB egyéni II.

Pilissy Zoltán

Gilicze Tímea

szörf

Magyar Bajnokság egyéni III.

Budai Krisztina

Pernesz Zsófia

atlétika

Korosztályos OB egyéni I.

Farkas Orsolya

kézilabda

Józsa Dániel

kerékpár

Magyar Bajnokság egyéni IX.

Bárdos Péter

súlyemelés

Novák Dániel

Kovács Zsolt

evezés

Magyar Bajnokság csapat II.

Steixner Márk

MEFOB csapat V.

Böröczky Péter

fekvenyomás

Korosztályos EB I. (50%)

Horváth Kristóf Péter

evezés

Korosztályos OB egyéni III.

Ködmön Gabriella

tollaslabda

Tomin Márton

birkózás

Korosztályos OB egyéni II.

Czinder Balázs

kempo

OB egyéni I. (50%)

Dudás Eszter

Petz Máté Bence

am. Foci

Magyar Kupa I. (50%)

Baksza Ádám

erőemelés

Junior VB egyéni II. (50%)

Kiss Gergő

súlyemelés

Universitas egyéni II.

Sándor Áron

Németh Henrietta

cheerleading

EB csapat VIII. (50%)

Molnár Péter

Horváth Péter

erőemelés

Korosztályoa OB I. (50%)

Németh Roland

táj. búvárúszó

Korosztályos EB III. (50%)

Losonczi Gábor

cheerleading

EB csapat VIII. (50%)

Ne rémüljenek meg, ne adják fel – ezekkel a szavakkal bátorította hallgatótársait az olimpiai ezüstérmes Cseh László a tanulmányi munka és az élsport kapcsolatára utalva. A rendezvényen a Magyar Egyetemi-Főiskolai Országos Bajnokság (MEFOB) különböző sportági versenyein diadalmaskodó BME-s sportolókat is köszöntötték a karok vezetői.

A bme.hu kérdésére az úszó elmondta, belátható időn belül szeretné befejezni műszaki menedzseri tanulmányait a Műegyetemen. Bár lassabban halad a tervezettnél, a nehéz anyagokból is tett sikeres vizsgákat. Ösztönzőként hat az is, hogy a BME Gazdaság- és Társadalomtudományi Karán megszerzendő diplomával széles rálátása lehet műszaki és gazdasági területekre egyaránt. Cseh László meghatározó egyetemi élményként idézte fel, hogy elsőévesként ő mondta el a hallgatói esküt. A bme.hu kérdésére a következő üzenetet fogalmazta meg hallgatótársainak: ha nehéznek tűnik valami, mindig nézzenek mögé kicsit jobban. Ne csak a könyvek fölé görnyedjenek, a testnek is szüksége van karbantartásra – tette hozzá az olimpikon –, így a tanulás is könnyebben megy majd. „Nagyon sokat kaptam a BME-től, szeretnék visszaadni valamennyit” – tervezi Cseh László, aki a jó hangulat, a kisebb feszültség és a „csapatosabb” sportélmény miatt olimpikonként sem hagy ki egyetlen úszó egyetemi bajnokságot sem.

A BME MEFOB győztes hallgatói

tollaslabdázó

Pénzes Borbála

vívó

A díjátadóról készült teljes fotógaléria megtekinthető itt.

Fotó: Philip János