Főhajtás a Holokauszt áldozatai előtt

Koszorú és mécsesek idézik a vészkorszak valamennyi áldozatának emlékét a K épület főbejáratánál.

Az Országgyűlés minden év április 16-át a Holokauszt Magyarországi Áldozatainak Emléknapjává nyilvánította.

1944. április 16-án kezdődött az első gettók felállítása az akkor Magyarországhoz tartozó Kárpátalján. A holokauszt minden tizedik, az auschwitz-birkenaui haláltábor minden harmadik áldozata magyar állampolgár volt.

Barta-Eke Gyula kancellár – aki csendes megemlékezésre hívta az Egyetem polgárait – szólt az emlékezés fontosságáról és az Egyetem érintettségéről. Bocsánatkérésénél hangsúlyozta: „Ahogyan 1956 ügyében nem szabad struccpolitikát folytatni, úgy a holokauszttal kapcsolatban sem”.

Péceli Gábor rektor a gyász terhéről és az elfogadhatatlan elfogadásának nehézségéről beszélt: „Kívánom mindnyájunknak, hogy segítsen e megemlékezés is a fájdalom feldolgozásában”.

A rövid beszédeket követően néhány percnyi közös főhajtással "hagyták magukra a mécseseket", amelyek egész éjszaka az áldozatokért égtek.

Fotó: Philip János