Négy műegyetemi fiatal is sikeres volt az MTA Prémium posztdoktori kutatói programján

A 2019-ben meghirdetett hároméves akadémiai támogatást huszonhét ifjú szakember nyerte el.

A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Posztdoktori Programjának keretében meghirdetett Prémium posztdoktori program célja, hogy a legelismertebb külföldi vagy hazai egyetemek valamelyikén tudományos fokozatot szerzett, nemzetközi szinten is jelentős eredményekkel és kimagasló színvonalú kutatási programmal rendelkező fiatal kutatók számára lehetőséget biztosítson kutatási programjuk megvalósítására.

A 2019-ben meghirdetett program műegyetemi nyertesei és kutatási témáik:

Czél Gergely, Gépészmérnöki Kar (GPK) Polimertechnika Tanszék – Nagy teljesítményű, szívós viselkedésű, multifunkcionális hibrid kompozitok kifejlesztése
Farkas Attila, Vegyészmérnöki és Biomérnöki Kar (VBK) Szerves Kémia és Technológia Tanszék – Gyógyszeripari folyamatok elemzése fejlett kemometriai és statisztikai eszközökkel
Gyöngyösi László, Villamosmérnöki és Informatikai Kar (VIK) Hálózati Rendszerek és SzolgáltatásokTanszék – Kvantum-internet
Kelemen Zsolt, Vegyészmérnöki és Biomérnöki Kar (VBK) Szervetlen és Analitikai Kémia Tanszék – Fluoreszcens karboránok új generációja

Forrás: mta.hu

A beérkezett pályázatokat 2-2 anonim bíráló nézte át, majd az MTA elnöke által felkért zsűri értékelt és rangsorolt, illetve javaslatot tett a támogatandókra.

A nyerteseknek hároméves támogatást biztosítanak, teljes munkaidejű foglalkoztatásra irányuló jogviszony keretében az MTA kutatóközpontjaiban és önálló jogi személy kutatóintézeteiben, magyarországi egyetemeken, valamint – alapító dokumentuma alapján az abban meghatározott területen – kutatási tevékenységet végző magyarországi közgyűjteményekben vagy közintézményekben. Az eredményesen pályázó posztdoktor kutató havi bruttó 600 000 Ft támogatásban részesül, emellett a pályázók dologi kiadásra, konferencia-részvételre, utazási és lakhatási költségekre is igényelhetnek támogatást kutatási tervük megvalósítása érdekében, évi maximum 2,4 millió Ft bruttó értékben. A korhatár 40 év és pályázati feltétel volt, hogy a jelentkező rendelkezzen tudományos (PhD vagy DLA) fokozattal.

A 2019 februárjában meghirdetett pályázatra az április 11-i határidőig 180 érvényes pályázat érkezett: 51 a bölcsészet- és társadalomtudományok területéről (28%), 57 az élettudományok területéről (32%), 72 pedig a matematikai és természettudományok területéről (40%). A pályázati keret 2019. évi összege 80 millió forint.

Forrás: MTA
Kiemelt kép forrása: Internet4things