Oktatók és hallgatók ismeretterjesztő írásait díjazták a műegyetemi cikkpályázaton

A műszaki tudományok legfrissebb eredményeinek széles körű megismertetésére és népszerűsítésére tett közzé felhívást a BME, a Pro Progressio Alapítvány, továbbá az Élet és Tudomány.

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem oktatói, kutatói és hallgatói számára kiírt pályázatra kutatási projektek (például az Új Nemzeti Kiválóság Program, illetve tudományos diákköri munka keretében) születő eredményeit összefoglaló ismeretterjesztő írásokat vártak a szervezők, amelyekben a pályázók közérthető módon mutatják be saját kutatásukat, annak célját, módszerét, eddigi vagy várható eredményeit és tudományos vagy gyakorlati hasznosíthatóságának lehetőségét. A díjazott írásokat az Élet és Tudomány megjelenteti. A díjak, oklevelek átadására és a díjazottak kutatásait bemutató rövid előadásokra ősszel kerül sor.

A zsűri az alábbi pályázatok díjazásáról döntött:

BME oktató/kutató kategória

1. díj: Hegedüs JánosHantos Gusztáv (BME VIK Elektronikus Eszközök Tanszéke)

Teljesítmény LED-ek megbízhatóságának és élettartamának vizsgálata és modellezése

1. díj: Pajkossy Péter (BME TTK Kognitív Tudományi Tanszék)

Pupillometria – módszer a gondolkodás és az agyműködés közti kapcsolat feltárására

1. díj: Ermilov Alexander Anatol (BME ÉMK Vízépítési és Vízgazdálkodási Tanszék)

„Mossa a Duna? Hiszem, ha látom.” - Innovatív mérési módszerek fejlesztése folyó hidro-morfológiában

Az Új Nemzeti Kiválóság Programmal összefüggő kutatatással kapcsolatos pályamunkáért járó elismerő oklevél

Kossa Attila (BME GPK Műszaki Mechanikai Tanszék)

Gekkók tapadásának titkáról röviden

Beke Dávid (BME TTK Atomfizika Tanszék)

Kvantum-emitterek nanostruktúrákban

BME hallgató kategória

1. díj: Varnyú Dóra (BME VIK Irányítástechnika és Informatika Tanszék)

Képalkotás az agyról nagyroham alatt

1. díj: Berkl Zsófia (BME VBK Alkalmazott Biotechnológia és Élelmiszertudományi Tanszék)

Mikroszkopikus rádiócsend – a bakteriális kommunikáció gátlása ciklodextrinekkel

1. díj (megosztva)

Golcs Ádám (BME VBK Szerves Kémia és Technológia Tanszék) Biológiailag aktív vegyületek térszerkezet-alapú elválasztása – kis különbségek, nagy kihívások

és

Szekrényes Dániel Péter (BME VBK Fizikai Kémia és Anyagtudományi Tanszék)

Az arany a nanotechnológia szolgálatában

Sárdi Dávid Lajos (BME KJK Anyagmozgatási és Logisztikai Rendszerek Tanszék)

Városi övezetek city logisztikai szempontú minősítése

Szagri Dóra (BME ÉMK Építőanyagok és Magasépítés Tanszék)

Lapostetők energetikai felújítása – hogyan működik a hőszigetelés a valóságban?

Ureczki Ágnes (BME GPK Polimertechnika Tanszék)

A könyökízületi protézisek tönkremenetele és fejlesztési lehetőségek az élettartam növelésében

A díjak/ösztöndíjak összege kategóriánként:

Oktatók/kutatók:

1. helyezett:         125 000 forint
  2. helyezett:         100 000 forint
  3. helyezett:         75 000 forint

Hallgatók:

1. ösztöndíj        100 000 forint
  2. ösztöndíj        75 000 forint
  3. ösztöndíj        50 000 forint

A pályázatok elbírálásában részt vettek: