Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc emlékére

Az 1848. március 15-én kitört forradalomhoz a második tanévének közepén járó Ipartanoda hallgatói rögtön csatlakoztak, 12 pontban foglalva össze követeléseiket.

A Műegyetem egyik legkorábbi jogelőd intézménye volt az 1846-ban megnyílt József Ipartanoda. Hallgatói lényegében az alábbiakat követelték: műegyetemmé szerveződés, megfelelő épület, felszerelés és könyvtár, magyar tankönyvek, ingyenes nyelvoktatás, szabad tanítás, hallgatói képviselet, függetlenség a bécsi politechnikumtól és az egyetem tanártestület általi igazgatása.

A szabadságharc alatt az oktatás szünetelt, az intézet épületében hadikórház működött. A hallgatók közül sokan jelentkeztek a honvédseregbe, a tanárok közül is többen részt vettek a szabadságharcban. 1849 novemberében indult újra a tanítás, több oktatót azonban elért a megtorlás: állásukat vesztették, Juhbal Károly rajztanárt pedig ki is végezték (emléktáblája a központi épület aulájának egyik falán található - a szerk.).

Fotó: BME Levéltár