Eredményes hallgatói teljesítményeket és elkötelezett oktatók munkáját díjazták

A Műegyetem négy hallgatója Pro Scientia Aranyérmet, három oktatója pedig Mestertanár Aranyérmet vehetett át a XXXII. Országos Tudományos Diákköri Konferencia ünnepélyes záróülésén.

Nagy érdeklődés kísérte a 2015. évi OTDK szekcióüléseit, amelyeken összesen mintegy 15 ezren vettek részt – hangzott el a Magyar Tudományos Akadémia Dísztermében tartott ünnepségen. A 16 tudományterületi szekció 525 tagozatában 4602 pályamunkát és alkotást mutattak be. Közülük 1499 mű ért el minősített 1., 2. vagy 3. helyezést.

A tavaszi OTDK-n elért eredmények (kari összesítés):

Kar

Hány szekció munkájában vettek részt a kar hallgatói

Előadott dolgozatok/szerzők száma

Első helyezések száma

Második helyezések száma

Harmadik helyezések száma

Különdíjak száma

ÉMK

ÉPK

GPK

VBK

VIK

KJK

TTK

GTK

Az adatok forrása: http://otdt.hu/hu/cms/otdk/xxxii-otdk/eredmenyek/

A műszaki szekcióban elért kiemelkedő műegyetemi sikerekről a bme.hu külön is beszámolt.

A legkiemelkedőbb eredményeket elérő 47 fiatal diáktudós között a BME 4 hallgatója részesült elismerésben:

Fábián Balázs - Kémiai és Vegyipari Szekció

Kirschweng Balázs - Kémiai és Vegyipari Szekció

Kovács István - Fizika, Földtudományok és Matematika Szekció

Mayer Martin János - Műszaki Tudományi Szekció

A Pro Scientia Aranyérmeket Lovász László, az MTA elnöke, az Aranyérmeseket támogató Csányi Attila, a Bonafarm Zrt. vezérigazgatója, valamint Szendrő Péter, az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) elnöke adta át a hallgatóknak.

Az Országos Tudományos Diákköri Tanács 1989-ben alapította a Pro Scientia Aranyérem kitüntetést az egyetemisták és a főiskolások alkotókészségének kibontakoztatása, szaktudásának elmélyítése, a tehetség, az egyéni teljesítmények jobb megbecsülése és elismerése céljából. Az elismerésben az a fiatal részesülhet, aki tanulmányai során és az általa választott szakmai területen kiemelkedő teljesítményt nyújtott, és arról pályamunkák, előadások vagy irodalmi, művészeti és tudományos alkotások formájában adott számot. Az Aranyérem tehát nem egy-egy konferencián bemutatott előadást, pályamunkát ismer el, hanem a hallgató kiemelkedő összteljesítményét.

„A tudományos diákköri tevékenységet elkötelezetten és eredményesen támogató” 54 oktató, kutató munkáját is kitüntetéssel jutalmazta az OTDT. A testület Mestertanár Aranyéremmel díjazta a BME Villamosmérnöki és Informatikai Kar, a Természettudományi Kar és a Vegyészmérnöki és Biomérnöki Kar egy-egy tanárát kiemelkedő témavezetői és tudományos diákköri szervezői munkájáért.

A kitüntetett oktatók:

Pokol Gergő egyetemi docens (TTK Nukleáris Technikai Intézet)

Fizika, Földtudományok és Matematika Szekció

Tapolcai János egyetemi tanár (VIK Távközlési és Médiainformatikai Tanszék)

Informatika Tudományi Szekció

Vértessy Beáta tanszékvezető egyetemi tanár (Alkalmazott Biotechnológia és Élelmiszer-tudományi Tanszék)

Kémiai és Vegyipari Szekció

Az oktatók részére a Mestertanár Aranyérmeket Palkovics László felsőoktatásért felelős államtitkár adta át.

A Mestertanár kitüntetést 1997-ben alapította az OTDT a minőségi felsőoktatás érdekében kifejtett munkásság méltányolására. Az elismerést azon oktatók és kutatók jobb megbecsülése és ösztönzése céljából hozták létre, akik a hallgatók – a kötelező tananyag elsajátításán túlmutató – tudományos diákköri, szakkollégiumi vagy egyéb önképzési formában megvalósuló tudományos tevékenységét elősegítik és kibontakoztatják. A díjjal a témavezetőként és a tudományszervezőként éveken át kiemelkedően eredményes, áldozatos munkát ismeri el a testület.

BK - TJ