Elhunyt Kollár István egyetemi tanár, az MTA doktora

A BME Villamosmérnöki Kar Méréstechnika és Információs Rendszerek Tanszék oktatója csaknem 40 éve dolgozott a Műegyetemen.

Kollár István szakterülete a méréstechnika, jelfeldolgozás és rendszeridentifikáció volt. A diploma megszerzése után (1977), kimagasló tehetségként lett a Méréstechnika és információs Rendszerek Tanszék munkatársa. Egyetemi tanári kinevezését két évtizeddel később, 1997-ben kapta meg. 1997-2004 között a Villamosmérnöki és Informatikai Kar oktatásfejlesztési dékánhelyettese volt és húsz éven át vállalt aktív szerepet a Villamosmérnöki Doktori Tanács munkájában is.

Kandidátusi értekezését 1985-ben védte meg, akadémiai doktori címet 1998-ban szerzett. 1997-ben habilitált. 1989-1990-ben Belgiumban, a Vrije Universiteit Brussel vendégkutatója, majd 1993-tól két évig az Amerikai Egyesült Államok a Stanford Egyetem Fulbright ösztöndíjasa és vendégdocense, 1997-2000 között Széchenyi professzori ösztöndíjas volt.

1988 és 1991 között a BME Periodica Polytechnica Ser. Electrical Engineering angol nyelvű folyóirat főszerkesztőjeként is tevékenykedett, 1998-ig Periodica Polytechnica sorozat általános főszerkesztője volt. 2014-ben ismét visszahívták főszerkesztőnek.

Kollár István a Magyar Tudományos Akadémia Automatizálási és Számítástechnikai Bizottságának és Informatikai Bizottságának tagjaként is dolgozott. 1997-ben az Institute of Electrical and Electronics Engineers (USA) fellow-nak ismerte el. 1997 és 2000, valamint 2003 és 2006 között választott tagja volt az IEEE Instrumentation and Measurement Society Administrative Committee-nak.
Tudományos eredményeit több mint 180 közleményben ismertette. Független hivatkozásainak száma mintegy 2300. A hazai és nemzetközi tudományos élet egyik meghatározó egyénisége volt.

Dabóczi Tamás, a Méréstechnikai és Információs Rendszerek Tanszék vezetőjének búcsúztatója ITT olvasható. A Magyar Tudományos Akadémia honlapján megjelent nekrológ ITT érhető el.

Kollár István temetését szűk családi körben tartják. Gyászmisét mondanak érte 2016. augusztus 19-én, pénteken 16.30 órakor, a Szentimrevárosi-Szent Imre templomban (1114 Budapest,Villányi út 25.).

A kari megemlékezés időpontja és helyszíne: 2016. augusztus 23., 13 óra, Magyar Szentek Plébánia urnatemetője, Bp. Magyar tudósok krt. 1. Búcsúbeszédet mond: Péceli Gábor

A család által rendelkezésre bocsátott gyászjelentés ITT tekinthető meg.

Fotó: bme.hu