Hírfolyam
A BME egykori helyszínének építészettörténetéről szóló kiállítás nyílt Isztambulban
2020. 01. 02.A január 12-ig látogatható tárlatot a tervek szerint idén Budapestre hozzák.
A program keretében a közönség először láthatja a Budapest Lágymányos területén, a Műegyetem helyén 1896–1897 között állt szórakozónegyed eddig ismeretlen dokumentumait és terveit, amelyeket a rendezvényhez kapcsolódó alapos vizsgálat során találtak meg a Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltárában. Szintén először történt meg az egykori helyszínről a magyarországi gyűjteményekben fellelhető vizuális és tárgyi anyagok (hirdetések, plakátok), továbbá a korabeli folyóiratokban megjelent hírek átfogó bemutatása – mondták az Isztambuli Magyar Intézetben „Konstantinápoly Budapesten” – A mesés kelet megidézése a 19. század végi Budapesten, a Duna öblében címmel nyílt kiállítás kurátorai: a BME Építészmérnöki Kar (ÉPK) Építészettörténeti és Műemléki Tanszék részéről Kiss Zsuzsanna Emília mérnöktanár és Rabb Péter adjunktus, továbbá Kovács Máté Gergő doktorjelölt. A tanszék és az intézet közös tárlatán az épületegyüttes, illetve a korszakot meghatározó orientalizmus magyarországi építészetre gyakorolt hatása került a fókuszba a témában történt komplex építészettörténeti elemzésekkel. A sajátos interdiszciplináris összefogás eredményéhez számos tudományterület képviselői járultak hozzá, egyedülálló kontextusba helyezve a lezajlott kutatásokat.
A Gerster Károly által tervezett épületegyüttest – amely üde színfoltja volt a korabeli orientalizáló építészetnek – „Konstantinápoly Budapesten” néven adtak át a nagyközönségnek 1896-ban. A többnyire könnyűszerkezetes, díszlet módjára történő kialakítás egy-egy konstantinápolyi épületet igyekezett megidézni, habár a közvetlen felhasznált formák sok esetben észak-afrikai (maghrebi), vagy ibériai, mór területekről származtak. A szórakozónegyed nem volt hosszú életű: megnyitását követő évben bezárt, emléke azonban napjainkig fennmaradt. „Konstantinápoly Budapesten” (Fotó: Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Budapest Gyűjtemény ) A kiállítás Budapest Főváros Levéltára, Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Építészettörténeti és Műemléki Tanszék Rajz- és Tervtára, Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltára, Országos Széchényi Könyvtár Plakát- és Kisnyomtatványtára, Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Budapest Gyűjteménye, illetve Magyar Nemzeti Filmalap Zrt. Filmarchívum történeti térképei, tervei, filmjei és képei segítségével ad áttekintést az épületegyüttes történetéről. |
Az egykori épületegyüttes minél egyedibb, élményszerűbb bemutatása volt a cél – hangsúlyozták a kurátorok, hozzátéve, hogy a tárlaton az Építészmérnöki Karon elsajátítható tudásbázis széles spektrumának hatása érezhető (építészettörténeti kutatás, tudományterületek összefogása, egyedi belsőépítészeti és múzeumtechnikai megoldások, komplex téri világ), így ez a rendezvény és a megalapozó komplex kutatás, valamint a kiállítás belsőépítészeti tervezése kizárólag itt, a BME-n jöhetett létre, az együttműködő levéltárak közreműködésével.
A látogatók a terület helyszínrajzán lépkedve “bebarangolhatják” az egykori épületeket, miközben megismerhetik a korszak magyar-török kapcsolatainak kereteit, átfogó építészettörténeti elemzését, korabeli párhuzamait, az épületeken használt motívumokat és azok eredetét. Az egyedi élmény részét képezi, hogy megszemlélhető az a ma már ritkaságnak számító eredeti emlékérem is, amelyet a szórakozónegyed XIX. századi megnyitásakor osztogattak.
A 2020. január 12-ig ingyenesen látogatható kiállítás az Isztambuli Magyar Intézet “Diversity in Unitiy: Intercultural Dialogue Through the Waves of Danube” című Európai Unió által támogatott programjának keretében valósult meg. A kurátorok és a kiállítás szervezőinek reményei szerint a tárlatot idén Budapesten is bemutatják.
– GI –
Fotó: Isztambuli Magyar Intézet
Bélyegkép forrása: Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Budapest Gyűjtemény