Több BME-s kutatóműhellyel bővült a legkiválóbb hazai kutatóhelyek bázisa

6 műegyetemi tudományos műhely is elnyerte az MTA Kiváló Kutatóhely rangos, akadémiai szakmai elismerést és minősítést.

95 magas színvonalú tudományos munkát végző és kiemelkedő eredményeket elérő hazai tudományos műhelynek és intézménynek az MTA Kiváló Kutatóhely minősítést ítélte oda a Magyar Tudományos Akadémia (MTA). A szakmai elismerést az MTA Kutatóhelyeket Minősítő Tanácsa javaslata alapján adományozta az Akadémia, az okleveleket az MTA Széchenyi téri székházában ünnepélyes keretek között vették át a kutatóhelyek képviselői 2022. május 4-én.

A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) a hazai közösség számára megkerülhetetlen minőségbiztosítási szerepét erősítette Freud Tamás, az MTA elnöke szorgalmazására 2021-ben életre hívott kezdeményezés, amely a tudományos kiválóság elismerését kiterjesztette a tudományos intézményekre, mégpedig az MTA Kiváló Kutatóhely minősítés létrehozásával.

Az MTA Kiváló Kutatóhely minősítéssel az Akadémia célja, hogy a legkiemelkedőbb magyar kutatóhelyeknek méltó elismerést, a feltörekvőknek reális perspektívát, az érdeklődő hazai és külföldi döntéshozóknak objektív helyzetképet, míg a hazai tudomány kiválóságában érdekelt társadalomnak pedig tájékozódási lehetőséget biztosítson.

A minősítő Bizottság az alábbi szempontokat vette figyelembe a benyújtott pályázatok bírálata során:

1. A pályázó szervezeti egység kutatóinak kiválósága (életmű alapján);
  2. A kutatóhely elmúlt 5 évben született, önértékelés alapján legkiválóbbnak minősített tudományos műveinek kiválósága;
  3. A kutatóhely elmúlt 10 évben publikált műveinek kiválósága;
  4. A kutatóhely pályázati eredményességének kiválósága;
  5. A tudományos utánpótlás nevelésének kiválósága;
  6. A kutatóhely működésének kiválósága;
  7. A kutatóhely innovációs és fejlesztési tevékenységének kiválósága.

2021-ben 114 érvényes pályázat érkezett be, amelyek közül 95 pályázónak ítélték oda a minősítést.

2021-ben MTA Kiváló Kutatóhely minősítést kaptak az alábbi műegyetemi kutatóműhelyek:

Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, Gépészmérnöki Kar (BME GPK) Energetikai Gépek és Rendszerek Tanszék

Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, Gépészmérnöki Kar (BME GPK) Műszaki Mechanikai Tanszék

Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, Gépészmérnöki Kar (BME GPK) Polimertechnika Tanszék

Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, Természettudományi Kar (BME TTK) Fizikai Intézet

Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, Vegyészmérnöki és Biomérnöki Kar (BME VBK)

Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, Villamosmérnöki és Informatikai Kar (BME VIK)

Az MTA Kiváló Kutatóhely minősítés az odaítéléstől számított 5 évig érvényes, és előnyt jelent az Akadémia által meghirdetett kutatástámogatási pályázatok elbírálása során.

Az MTA Kiváló Kutatóhely minősítést elnyert tudományos műhelyek teljes listája az MTA honlapján olvasható.

Az MTA Kiváló Kutatóhely minősítés megszerzését igazoló oklevelek ünnepélyes átadását május 4-én 15.00 órától közvetítik az MTA YouTube-csatornáján.

TZS