MTA Lendület Program - idén két műegyetemi kutatócsoport is megkezdi munkáját

A matematika és természettudományok terén benyújtott 41 pályázatközül közül csak a BME nyert egyetemi kutatóhelyként támogatást, egyszerre kettőt is.

Az MTA Lendület Programjának idei pályázati felhívására 108 érvényes pályázat érkezett, 27 a bölcsészet- és társadalomtudományok, 40 az élettudományok, 41 pályázat pedig a matematikai és természettudományok területéről. A szakértői értékelések, a Lendület Zsűri és a Lendület Bizottság javaslata alapján az Akadémia elnöke 2023. május 31-én döntött a támogatandó kutatócsoportok kiválósági rangsoráról és a támogatási összegekről.

A döntés értelmében támogatásban részesül a BME Gépészmérnöki Kar (GPK) Polimertechnika Tanszékének egyetemi tanárának Toldy Andreának és a Gépészmérnöki Kar dékánjának, Orbulov Imre Norbert egyetemi tanárnak kutatócsoportja.

Az MTA Lendület Programjának elsődleges célja a hazai fiatal kutatóbázis erősítése. Ennek érdekében az Akadémia itthon tevékenykedő vagy külföldről hazatérő kiemelkedő fiatal tehetségeket és kimagasló teljesítményű kutatókat támogat saját kutatócsoportjuk létrehozásában, illetve sikeresen elindított Lendület-kutatócsoportjuk további működtetésében.

Míg a pályázóknak csupán negyede (28 fő), addig a nyerteseknek a fele nő (19-ből 9 fő). Külön kiemelendő, hogy a 10 Induló kategóriájú Lendület-kutatócsoport közül 6 kutatócsoportot nő, közöttük Toldy Andra a BME GPK egyetemi tanára alakíthat meg.

A Lendület Program a jövő évi költségvetési törvényjavaslat szerint 500 millió Ft-tal kisebb működési kerettel folytatódhat, így a program fenntarthatósága érdekében az idei évben induló pályázatokra megítélt ötéves támogatási keret a 19 pályázat által igényelt össztámogatás 85%-a.

A 19 nyertes pályázat befogadó helyei közül 7 egyetemi, ebből két kutatócsoport a Műegyetemen kezdheti meg munkáját.

2023-ban induló MTA-BME Lendület Kutatócsoportok:

Toldy Andrea

Polimer kompozitok kutatócsoport

Pályázat címe: Tervezetten fenntartható szerkezeti és funkcionális polimerek

Pályázat címe: Nagyteljesítményű kompozit fémhabok

Lendület kutatócsoportok a BME-n:

Működés

Toldy Andrea

Polimer kompozitok kutatócsoport

Kompozit Fémhabok Kutatócsoport

A Lendület-támogatás elnyeréséről kiállított oklevelek ünnepélyes átadására a tervek szerint 2023 szeptemberében kerül majd sor.

Forrás: MTA