Hírfolyam
Pécsi Eszter-szobor és -liget is lesz a BME kampuszán
2025. 03. 10.
Az Építész Szakkollégiumból indult figyelemfelhívó akció nyomán belső pályázatot hirdet az egyetem a hely megtervezésére.
Közös ötletpályázatot hirdetett a BME Építészmérnöki Kara és Építőmérnöki Kara, a Pro Progressio Alapítvány és az Építész Szakkollégium az egyetem kampuszán kialakítandó nyitott térre, amely Pécsi Eszter nevét viseli majd. A leendő Pécsi Eszter Liget helyszíne a K épület északnyugati sarkához közeli, a Sóhajok hídja felőli kertrész. Létrehozásának célja egyfelől mindenki által elérhető helyen emléket állítani az első magyar mérnöknőnek, amellett az oktatók és hallgatók számára használható zöldterületet, szabadidős tevékenységekre alkalmas pihenőhelyet teremteni.
Pécsi (született Pollák) Eszter az első magyar nő, aki mérnökdiplomát szerzett: statikusi oklevelét éppen a nemzetközi nőnapon, 1920. március 8-án vette át a Műegyetemen. Egyebek mellett ő készítette el a Margit-szigeti Hajós Alfréd Nemzeti Sportuszoda és a Kútvölgyi úti kórház szerkezeti terveit, a második világháború után pedig részt vett a főváros újjáépítésében. Férje 1956-ban miniszter volt a harmadik Nagy Imre-kormányban, így a forradalom leverése után Pécsi Eszter először Ausztriába, majd az Egyesült Államokba távozott, ahol többek között toronyházak szerkezetének tervezésével foglalkozott és 1965-ben elnyerte az év statikusa címet. 1975-ben halt meg New Yorkban, a Műegyetemen 2020 óta terem viseli a nevét. |
A feladat téralkotás – tárgyak, bútorok használatával, burkolatokkal, fedett-nyitott terek létrehozásával. „A terv tegye lehetővé, hogy a létrejövő teret egy 10-15 fős csoport tudja egyszerre használni, ugyanakkor egyéni időtöltésre is lehetőséget biztosítson. A kiírók kifejezetten bátorítják a pályázókat a tervezési területen található burkolatok helyének és anyagának újraértékelésére, a funkcionális szempontok, a fenntarthatóság, a zöld szolgáltatások fejlesztésének és a történeti kampuszkert méltóságának szem előtt tartásával” – áll a kiírásban.
A pályázat az idei nőnapra időzítve jelent meg, egyik kezdeményezője pedig az Építész Szakkollégiumban alapított girlscanscan kollektíva, amely tavaly és az idén is egy különleges akcióval vétette észre magát: tagjai jelképesen felavattak egy méhviaszból készült, női fejet ábrázoló büsztöt, amely jelzi a női mérnökök reprezentációjának hiányát.

„A Műegyetem kertjében járva konstatáltuk, hogy az egész kampuszon csak allegorikus női szobrok vannak, holott az itt végzett, szakmájukban kiemelkedő nők megérdemelnék, hogy megismerhető legyen a munkásságuk – ahogy minket, az utánuk jövőket is megillet a rájuk való emlékezés joga” – mondta a bme.hu-nak Kammermann Lili, a kollektíva tagja.

Hegedűs Eszter, az Építész Szakkollégium elnöksége és girlscanscan kollektíva tagja
Azt máris eredményként könyvelhetik el, hogy a ligetben ott áll majd egy igazi szobor, melyet Mihály Gábor Kossuth-díjas művész készít Pécsi Eszterről. „A nőnapi szoboravatóhoz tavaly sok szövetségest találtunk, így a figyelemfelhívó akció már elsőre sem gerilla-, hanem közös kezdeményezés volt. Örülünk, hogy Pécsi Eszterről készül egy szobor, hiszen ő igazi példakép, amellett már csak amiatt is szimbolikus alak, hogy a nemzetközi nőnapon, március 8-án született és ezen a napon kapta meg a diplomáját is” – mondta Kammermann Lili.

Hegedűs Eszter és Fischer Zsuzsa, Pécsi Eszter unokája
A kollektíva üdvözli az ötletpályázatot is, amelyhez kapcsolódva március 19-én szoborsétát tart a kertben. „Ez tehát egy remek kezdet, a figyelemfelhívó akciót azonban így is folytatjuk, mert úgy véljük, érdemes évente felidézni, mi történt az ügyben. Az mindenesetre jó jel és hosszú távon alighanem a siker kulcsa, hogy szemlátomást nemcsak nők állnak mellénk” – tette hozzá.

Charaf Hassan, a BME rektora
A pályázaton a BME aktív hallgatói, doktoranduszai és oktatói vehetnek részt, egyénileg vagy csoportosan. Regisztrálni itt lehet április 25-ig, a beadási határidő május 2. A díjazásra 1 millió forint áll rendelkezésre. Bírálati szempontok: a Pécsi Eszter-szobor és hallgatói tér harmonikus együttese; a hallgatói tér kialakítása; fenntarthatóság; innovatív megoldások; a zöldfelületek használhatóvá tétele és védelme; kivitelezhetőség.
gp