Ugrás a tartalomra

Hírfolyam

Sikeresen teszteltek a BME-n egy kvantumalapú titkosító hálózatot

2025. 04. 22.
A tesztet elvégző csapat

Az egyedi kutatói-ipari együttműködésben elvégzett demonstráció Magyarországon az első volt a maga nemében, és fontos mérföldkő a kiberbiztonsági fejlesztésekben.

Az informatikai biztonsági sérülékenység, a feltört és lehallgatott kommunikáció, az adatlopás fenyegetésére a kvantumalapú megoldások nyújthatnak védelmet, amihez kvantumalapú kulcsszétosztó (QKD) hálózatokat is kell majd építeni. Ezt sikerült elsőként demonstrálni egy egyedi kutatói-ipari együttműködéssel, melynek keretében az AdvaNet Magyarország Kft., a BME, a Magyar Telekom Nyrt. és a Netvisor Zrt. szakemberei megépítették Magyarország első több csomópontos, kulcsmenedzsmenttel rendelkező kvantumkulcsszétosztó teszthálózatát.

A kvantumszámítógépek rohamos fejlődése alapjaiban kérdőjelezi meg a jelenlegi titkosítási rendszerek hosszú távú biztonságát, ezért fontos, hogy időben felkészüljünk.

A QKD jelenleg az egyik legígéretesebb válasz erre a kihívásra, hiszen fizikailag garantált biztonságot nyújt a titkosításhoz használt kulcs átvitele során.

Az első hazai több csomópontos QKD-hálózat megépítése technológiai mérföldkő a kiberbiztonság terén.

Április 22-én a BME Villamosmérnöki és Informatikai Karán (VIK) bemutatták a részt vevő szervezetek képviselői az első sikeres hazai demonstráció hátterét, ismertették a demonstráció technikai hátterét, majd a BME kvantumkommunikációs laborjában lehetett megtekinteni a működő hálózat helyi csomópontját.

„Az elmúlt évek során számos hazai eredmény született a kvantumkommunikáció területén, egyre több ilyen kísérlet zajlik. Nagy előrelépés, hogy most kereskedelmi forgalomban kapható eszközök segítségével sikerült megvalósítani Magyarországon az első több csomópontos kvantumalapú titkosító hálózatot” - mondta Imre Sándor, a VIK dékánja.

Imre Sándor

Imre Sándor

A hálózat 3 pontja a BME I épületében lévő kvantumkommunikációs laborban, Kelenföldön, illetve Székesfehérváron található. A hálózat 3 rétegből áll. Az alsó rétegen Toshiba kvantumkulcsszétosztó eszközök osztanak meg 1-1 kulcsot a BME-Kelenföld illetve a Kelenföld-Székesfehérvár szakaszokon. A középső rétegen lévő szerverek végzik a kulcsmenedzsmentet, ezek segítségével tudunk a két szélső csomópont között is titkosítást végezni. A felső rétegen pedig Székesfehérváron és a BME laborjában 1-1 klasszikus WDM (hullámhossz-osztásos optikai átvitelű) távközlési eszköz található, amelyek az ott lévő QKD-szerverektől kapott kulcsokkal tudnak bármilyen egymás közötti kommunikációt titkosítani.

Az eddig főként pont-pont megoldásként alkalmazott kvantumos kulcsszétosztást itthon először próbálták ki több csomópontos hálózatként, megtapasztalva egy valódi QKD-hálózathoz szükséges kulcsmenedzsment funkcióit, tapasztalatot gyűjtve az eszközök üzemeltetéséről és a kvantumkommunikáció során megosztott kulcsok hagyományos titkosító eszközökkel történő felhasználásáról is. Mivel a bitenként közel 1 fotonnal történő kvantumos kommunikáció távolsági limitje viszonylag alacsony, hálózatba kötéssel és kulcsmenedzsmenttel ezt is ki lehet küszöbölni.

Rektori Kabinet, Kommunikációs Igazgatóság