Hírfolyam
Tizenkét BME-s kutató az MTA idén megválasztott tagjai között
2025. 05. 07.
Kémikusoktól gépészmérnökökön át matematikusokig.
Május 7-én, a Magyar Tudományos Akadémia 199. közgyűlésén lezajlott a háromévenként esedékes tagválasztás. A BME jelöltjei közül az MTA rendes tagjai közé 5, levelező tagjai közé 7 kutató került be.
Rendes tagok
Imre Sándor egyetemi tanár, a Villamosmérnöki és Informatikai Kar dékánja. Tudományos munkássága a távközlés 21. századi új irányai közül a nagy sebességű vezeték nélküli és mobilhálózatokat, valamint a kvantummechanikai elvekre épülő kommunikációt és informatikát öleli fel. Tudományos és iskolateremtő munkásságát Szent-Györgyi Albert-díjjal ismerték el. A Kvantuminformatikai Nemzeti Laboratórium szakmai vezetője.
Insperger Tamás egyetemi tanár, a Gépészmérnöki Kar Műszaki Mechanikai Tanszékének vezetője. Kutatási területe a műszaki mechanikán belül a dinamika. Tudományos és oktatási munkáját 2021-ben Mestertanár Aranyéremmel, 2022-ben a Magyar Érdemrend lovagkeresztjével ismerték el. Nemrég bekerült egy D1-es besorolású folyóirat szerkesztőbizottságába. A HUN-REN–BME Gépek Dinamikája Kutatócsoport vezetője.
Károlyi György Zoltán, a Természettudományi Kar Nukleáris Technika Intézetének egyetemi tanára. Szakterülete a nemlineáris dinamika és alkalmazásai. Időben változó paraméterű dinamikai rendszerek vizsgálatára dolgozott ki új eljárást a klímaváltozás analógiáját kihasználva, és továbbfejlesztette a tisztán csillapított kaotikus dinamikai rendszerek elméletét. Négy diákja szerzett PhD-fokozatot.
Keserű György Miklós, a Vegyészmérnöki és Biomérnöki Kar Szerves Kémia és Technológia Tanszékének egyetemi tanára. Szakterülete a gyógyszerkémia. 2020-ban Gábor Dénes-díjat, 2022-ben Széchenyi-díjat kapott. 2023-ban az Academia Europeae tagjává választották. A HUN-REN TTK Gyógyszerinnovációs Központ igazgatója, a Nemzeti Gyógyszerkutatási és Fejlesztési Laboratórium vezetője.
Nyulászi László, a Vegyészmérnöki és Biomérnöki Kar Szervetlen és Analitikai Kémia Tanszékének egyetemi tanára. Szűkebb szakterülete a gyógyszerkémia, a főcsoportbeli elemek kémiája, a számításos kémia, a foszfor- és szilíciumtartalmú konjugált rendszerek vizsgálata. Az elmúlt hat évben 33 közleménye jelent meg zömében Q1-es folyóiratokban.
Levelező tagok
Molnár Lajos, a Természettudományi Kar Analízis és Operációkutatás Tanszékének egyetemi tanára. Matematikus, szűkebb szakterülete a funkcionálanalízis és a lineáris algebra. Főszerkesztőként sikerült megújítania a Riesz Frigyes és Haar Alfréd által alapított Acta Scientiarum Mathematicarum (Szeged) folyóiratot. Kitüntetései: Grünwald Géza Emlékérem (1992), Erdős Pál-díj (2000), Akadémiai Díj (2011), Szele Tibor Emlékérem (2023).
Orbulov Imre Norbert egyetemi tanár, a Gépészmérnöki Kar dékánja. Szűkebb kutatási területe a fémmátrixú kompozitok, különösen a kompozit fémhabok. Az MTA Műszaki Tudományok Osztálya Anyagtudományi és Technológiai Tudományos Bizottsága mellett tagja a Magyar Mérnökakadémiának, a Magyar Mérnöki Kamarának és a Magyar Anyagvizsgálók Egyesületének. Kétszer kapott lehetőséget MTA Lendület kutatócsoport alakítására, kétszer nyerte el a Bolyai János Kutatási Ösztöndíjat. Tudományos munkásságát 2013-ban a Junior Prima díjjal ismerték el.
Simon Ferenc, a Természettudományi Kar Fizika tanszékének egyetemi tanára. Szűkebb szakterülete a szilárdtest-fizika, ezen belül az elektron-spektroszkópia és a kvantumtechnológia. Számos új kísérleti berendezést épített, köztük optikailag detektált mágnesesrezonancia-spektrométert és impedanciamérő mikrohullámú mérőrendszert. A kifejlesztett méréstechnikát sikerrel használta fel orvosi és félvezetőipari kutatásokban. Az ERC Starting Grant és az MTA Lendület program nyertese.
Simon Károly egyetemi tanár, Természettudományi Kar Sztochasztika Tanszékének vezetője. Szűkebb szakterülete a dinamikai rendszerek, a fraktálgeometria és a geometriai mértékelmélet. Létrehozta a BME Sztochasztika Tanszékén a fraktálgeometriai iskolát, melynek tagjai rendszeresen nemzetközileg jelentős eredményeket érnek el. Kitüntetései: Alexits György-díj (2001), Bolyai-plakett (2008), Akadémiai Díj (2016), Szele Tibor Emlékérem (2017) és a Magyar Érdemrend tisztikeresztje (2023).
Szilágyi József, az Építőmérnöki Kar Vízépítési és Vízgazdálkodási Tanszékének egyetemi tanára. Szűkebb szakterülete a hidrológia, hidrometeorológia, vízgazdálkodás. A területi párolgás folyamatának újszerű termodinamikai leírásával olyan széles körben alkalmazható eljárást fejlesztett ki, amely meteorológiai és műholdas távérzékelési adatok segítségével lehetővé teszi a területi párolgás, valamint a talajvíz utánpótlódásának nagyléptékű térképezését. 2022-ben Vásárhelyi Pál-díjban, 2024-ben Akadémiai Díjban részesült.
Tapasztó Levente, a BME Természettudományi Kar kutatóprofesszora. Új nanotechnológiai eljárásokat fejleszt a grafén és más kétdimenziós anyagok tulajdonságainak célzott hangolására. Rangos hazai és nemzetközi pályázatokat nyert el, például Lendület (2014), ERC Starting Grant (2016), Élvonal (2021). Laboratóriumában folyik a BME-s fizikushallgatók STM gyakorlata. Fontosabb díjai: Junior Prima, MTA Ifjúsági Díj, MTA Fizikai Díj és Akadémiai Díj.
Telek Miklós, a Villamosmérnöki és Informatikai Kar Hálózati Rendszerek és Szolgáltatások Tanszékének egyetemi tanára. Tudományos munkássága a távközlési rendszerek forgalmi modellezésétől kiindulva a sztochasztikus modellezési módszerek széles körét öleli fel a nagy sebességű vezeték nélküli kommunikációtól a Markov-modulált folyamatokig. Számos kutatási (OTKA), fejlesztési (EU FP7) és ipari együttműködési (Magyar Telekom, Nokia, Ericsson) projekt vezetője. Ipari együttműködéseiből több távközlési szabadalom készült.
Rektori Kabinet, Kommunikációs Igazgatóság