Ugrás a tartalomra

Hírfolyam

A BME vezetői megkoszorúzták a hazlovi tragédia áldozatainak emlékhelyét

2025. 05. 21.
Az emlékhely

Nyolcvan éve műegyetemi oktatók és hallgatók haltak meg egy csehországi légitámadásban.

A BME háromtagú delegációja részt vett a 80 évvel ezelőtti hazlovi légitámadásban életüket vesztő műegyetemi hallgatók és professzorok tiszteletére a tragédia évfordulója alkalmából rendezett megemlékezésen. Dunai László, a BME Fenntartó Zrt. felügyelő bizottságának tagja, Nemeslaki András nemzetközi rektorhelyettes és Rózsa Szabolcs, az Építőmérnöki Kar dékánja az egyetem nevében megkoszorúzta az áldozatok emlékművét, a rektorhelyettes beszédet is mondott. A Műegyetem nevében virágot helyeztek el a tömegsírokat több mint 50 éven át gondozó Alzbeta Sztukov asszony sírjára is.

Sztukova asszony sírja

A megemlékezésen ott volt Baranyi András, Magyarország prágai nagykövete és Lenka Dvoráková, Hazlov polgármestere is. Jelen volt továbbá Szily Ádám, az egyik áldozat, Szily József professzor fia, akinek a dédapja és a nagyapja – idősebb és ifjabb Szily Kálmán – egyaránt volt a BME rektora (előbbi 1879-től 1884-ig, utóbbi 1927-től 1930-ig).

A BME vezetői

Nemeslaki András, Dunai László, Rózsa Szabolcs és Szily Ádám

1945. április 11-én, alig egy hónappal a második világháború vége előtt, a mai Csehország északnyugati csücskében amerikai harci repülőgépek – feltehetően lőszerszállító szerelvénynek vélve – megtámadták a vonatot, amelyen a nyilas kormányzat által korábban külföldre kényszerített magyar hallgatók, oktatók és családtagjaik utaztak hazafelé. Az utasok közül 50-en megsebesültek, 36-an meghaltak: három professzor, három mérnök-tanársegéd, húsz mérnökhallgató, hét szigorló orvos és három családtag. 23-an a helyszínen hunytak el (ők nyugszanak a hazlovi temetőben), 13-an pedig a közeli As városka kórházában.

A temetőben nyugvó áldozatok nevei

A temetőben kialakított két tömegsírt, valamint a falon elhelyezett emléktáblákat a prágai magyar nagykövetség, a helyi önkormányzat és a Cseh- és Morvaországi Magyarok Szövetsége (CSMMSZ) helyi egyesülete gondozza a BME támogatásával. Az emlékhelyet a tragédia 75. évfordulóján felújították, most pedig új emlékművel is megjelölték a sírokat. A Túri Török Tibor szobrászművész által készített dombormű elkészítésének költségeit Bálint Zoltán csehországi magyar vállalkozó, a CSMMSZ alelnöke állta.

A távolabb eltemetett áldozatok nevei

Rektori Kabinet, Kommunikációs Igazgatóság
fotók: Fajd János