Ugrás a tartalomra

Hírfolyam

A BME-n találkoztak a hazai egyetemek mobilitási koordinátorai

2025. 05. 28.
A résztvevők

Többek között az is kiderült, hogy a Műegyetem kiemelkedően teljesít a nemzetköziesítésben.

A Tempus Közalapítvány (TKA) az Erasmus+ Felsőoktatási csoportja által kezelt mobilitási programok koordinátorai számára szervezett a projektmegvalósítás gyakorlati oldalára fókuszáló konferenciát a BME-n.

A rendezvény elején Nemeslaki András nemzetközi rektorhelyettes üdvözölte a megjelenteket, és röviden körvonalazta a fenntartóváltás nyomán jelentős megújulás előtt álló Műegyetem vízióját a következő évekre, beleértve a brand erősítését és az új működési modell sajátosságait.

Nemeslaki András

Bodrogi Richárd, a Tempus Közalapítvány főigazgatója ismertette a mobilitási programok jelenlegi helyzetét, különös tekintettel a magyarországi felsőoktatási intézmények többségét érintő Erasmus+-ra. Mindenkit biztosított arról, hogy a következő tanévre rendelkezésre állnak a források az elérhető mobilitási programokhoz, így a Pannónia ösztöndíjprogramhoz.

Az Erasmus-ügyben a kivételek közé tartozó BME teljesítményét értékelve megjegyezte, a 2021 óta teljesített közel 4000 mobilitás kiemelkedően jó szám: „a BME nagyon jól teljesít a nemzetköziesítésben” – jelentette ki a főigazgató. Bodrogi Richárd hozzátette, az intézmény emellett sok külföldi hallgatót is fogad, amellett aktív tagja a vezető európai műszaki egyetemeket tömörítő EELISA szövetségnek.

Bodrogi Richárd

Verses István, a Tempus Közalapítvány Erasmus+ és felsőoktatási nemzetköziesítési igazgatója többek között az új Európai Bizottság által meghatározott oktatási prioritásokról beszélt, amelyek között ott van – az alapkészségek fejlesztése mellett – a technológiai és természettudományos (STEM) területen megszerezhető tudás erősítése is.

Az igazgató a TKA új stratégiai irányait is felvázolta, a mobilitási számok növelésétől a támogató, segítő szolgáltatások működtetéséig – utóbbinak része a tudásmegosztó struktúrák fejlesztése, az együttműködés a külföldi társirodákkal, valamint a kapacitásfejlesztés a tanácsadás és a képzés területén. Pozitívnak nevezte, hogy egy teremben ülnek mindazok, akik nemzetközi mobilitási programokkal foglalkoznak, legyen az Erasmus vagy Pannónia, hiszen a nemzetköziesítési célok ugyanazok.

Verses István

A továbbiakban szakmai előadások és beszélgetések következtek. Ugrósdy-Beregi Bettina, a TKA szenior nemzetköziesítési koordinátora a centralizált beadású Erasmus+ pályázati lehetőségekről számolt be, majd a digitalizáció intézményi menedzsmentjéről értekezett Szilárdi Edina, Tóth Tibor (Tempus Közalapítvány) és Pósch Orsolya (ELTE). A párhuzamos szekcióbeszélgetések a következő témákat érintették: blended mobilitások a gyakorlatban, tervezéstől a megvalósításig; Pannónia Ösztöndíjprogram: intézményi tapasztalatok és kihívások egy év tükrében; koordinátori eszköztár – megoldások a hétköznapokra; változások kezelése az Erasmus-adminisztrációban.

Végezetül Klekner Bíbor, a BME Nemzetközi Kapcsolatok Igazgatóságának vezetője, egyben az Erasmus-programok intézményi koordinátora, bemutatta a nagy népszerűségnek örvendő Erasmus Meet-Up és a BME Erasmus Nagykövete programját mint sikeres jó gyakorlatot a programban keletkező lemorzsolódás kezelésére, valamint a promóció fellendítésére létrehozott, BME-specifikus eszközöket.

A közönség

Rektori Kabinet, Kommunikációs Igazgatóság