Hírfolyam
Újabb fiókák keltek ki a BME kertjében elhelyezett odúkban
2025. 06. 30.
A szülők szerencsére jól tűrik a fotózást és a nyilvántartásba vételt.
„A mostaniak már a második költések az idén. Legutóbb úgy láttuk, főleg cinegék költöztek a kis nyílású odúkba, a házi rozsdafarkúak inkább a régi épületek réseiben építenek fészket” – mondta a BME kampuszkertjében tartott madárodú-bejáráson Farkas Attila, a Szerves Kémia és Technológia Tanszék tudományos munkatársa. A túrát a Műegyetem Fenntarthatósági Munkacsoportja szervezte a kertben elhelyezett 20 mesterséges odú felmérésére.
Attila az egyetemen végzett munkája mellett a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) munkatársa is. A munkacsoport néhány éve az egyesületen keresztül – a Pro Progressio Alapítvány finanszírozásával – szerezte be az odúkat, és az MME szakértői adtak tanácsot arra nézvést is, hogy hova érdemes tenni őket – mondta a bme.hu-nak Feigl Viktória, a VBK docense.

Nem olyan könnyű ugyanis a cinegék fejével gondolkodni. Például a rakparthoz és az ottani zajos forgalomhoz a legközelebb eső odú mindenki meglepetésére foglalt volt: hat, vélhetően már a kirepülés előtt álló kismadár szorongott benne.

Otthona leemelését és visszarakását egy közeli ágról nézte végig az egyik szülő, de attól nem kellett tartani, hogy a bolygatás miatt esetleg otthagyja a fiókáit.
„Olyan erős a költési ösztönük, hogy ilyesmit sohasem csinálnak” – mondta Farkas Attila.
Hogy igaza van, az másik két cinegecsalád esetében is bebizonyosodott. Az egyik egy, a másik két egészen fiatal, 1-2 napos fiókát nevelt vagy féltucat ígéretes tojás mellett, és a rövid betekintés után szemlátomást visszazökkent a családok élete a megszokott kerékvágásba.
A többi odúban igazán változatos állapotokat találtunk. Akadtak teljesen üresek, takarosan megépített, de parlagon hagyott fészkek, elhagyott tojások, sőt elpusztult fióka is – ilyesmi általában akkor fordul elő, ha az egyik szülővel valami történik, a másik pedig egyedül nem képes ellátni a feladatokat. A Fenntarthatósági Munkacsoport önkéntesei ősszel kitakarítják majd az odúkat, hogy jövőre megint minél több madárpárnak legyen kedve beköltözni.

Dőry Fruzsina, a Beruházási és Műszaki Osztály munkatársa minden állomásnál akkurátusan feljegyezte a helyzetet, ahogy az idei első költés után is – akkor összesen 29 fióka nevelkedett a Műegyetem kampuszán. A nyilvántartásból térkép is készült, amely alapján könnyen bejárható a teljes kolónia – és akinek szerencséje van, közben rigót vagy fakopáncsot is megfigyelhet egy-egy természetes odúban.

gp