Hírfolyam
Kiberbiztonság és startup-fejlesztés: nagy uniós projektben számítanak a BME szakértelmére
2025. 07. 01.
Brit, görög, máltai, szerb és izraeli konzorciumi partnerekkel dolgozik együtt a Műegyetem.
Egy uniós finanszírozású, 1,3 millió euró összköltségvetésű projekt részese lett a BME, miután sikeresen pályázott az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) Felsőoktatási Kezdeményezésénél. A kiber-ellenállóképesség és -menedzsment erősítése a vállalkozói szellem révén címet viselő, de csak InnovaCyBridge néven emlegetett kétéves projekt célja a fejlett kiberbiztonsági menedzsment és a startup-menedzsment oktatásának integrálása az üzleti képzésekbe.
Az EIT-t azért hozta létre az Európai Unió, hogy megpróbálja egységesíteni az úgynevezett tudásháromszöget, vagyis összehangolni az egyetemek, a kutatóintézetek és a vállalatok tevékenységét, lökést adva ezzel az európai innovációnak. Ennek megfelelően a résztvevők között vannak egyetemek – a BME mellett a konzorciumot vezető birminghami Aston University, a görög Hellenic Mediterranean University és az újvidéki University Business Academy Novi Sad –, két startupmentorálással foglalkozó cég – az izraeli Twinnovation és a máltai Acceler8 –, valamint az Israel Innovation Institute nevű nonprofit tudásközpont.
Tudásközpontok, esettanulmányok
Az InnovaCyBridge-et az Egyesült Királyság nemzeti kiberbiztonsági keretrendszerének alapjaira tervezték. Olyan, az ipari igényekhez igazodó képzési modulokat dolgoz ki, amelyek lefedik egyebek mellett a stratégiai kiberbiztonsági menedzsmentet, a mesterséges intelligencia integrációját, a kriptográfiai rendszereket és a felhőbiztonságot. A startupok támogatása többek között az Acceler8 bevált vállalkozásfejlesztési modelljében zajlik majd.
A BME fő feladata tematikus tudásközpontok létrehozása, valamint esettanulmányok gyűjtése, elemzése és továbbfejlesztése lesz, de beszáll a startup-mentorálásba is. A teljes büdzséből 186 ezer euró jut az egyetem szakemberei által elvégzendő munkák finanszírozására.
„Elsőként egyrészt az Aston Egyetem által indított kiberbiztonsági képzésekre delegálunk hallgatókat (egyetemi hallgatókat, oktatókat, nem-oktatókat), másrészt az egyetemi startupok és startup-kezdemények menedzselérése összpontosítunk, kitérve a kiberbiztonság területére is”
– mondta a bme.hu-nak Surman Vivien, a Menedzsment és Vállalkozásgazdaságtan Tanszék egyetemi docense és tanszékvezető-helyettese, aki a Műegyetem részéről a projekt vezetője.
Rektori Kabinet, Kommunikációs Igazgatóság