Hírfolyam
„Ha a gyerek innen hazamegy, be nem áll a szája” – 10 éves a Gyerekegyetem
2025. 07. 04.
A BME nyári táborának születésnapján még a Chat GPT-t is megkérdezték, hogy miről kellene előadást tartani.
Július 7-én kezdődik az idei Gyerekegyetem, amelyet először éppen 10 éve, 2015-ben rendezett meg a BME. A kerek születésnap alkalmából csütörtökön születésnapi ünnepségen emlékeztek meg a programsorozat fejlődéséről.
Dallos Györgyi, a VIK dékáni hivatalának vezetője köszöntötte a megjelentek között azoknak a képviselőit, akik az elmúlt 10 évben valamikor gyerekként megfordultak a programon, később pedig műegyetemisták lettek. A szervezők összesen 178 ilyen hallgatót tudtak azonosítani a csaknem 4000 résztvevő között.

Közülük többeket arra is sikerült rábírni, hogy az annak idején a táborban róluk készült fotókat megismételjék. Két látványos képpár készült (mint látható, a második eredetijét a következő évek toborzása során is használta az egyetem):


Hornyánszky Gábor, a BME tehetséggondozási tevékenységének egyik legaktívabb közreműködője felidézte, hogy 2014 őszén kapott a BME egy megkeresést az angolszász világban régóta működő gyerekegyetemi modell ötletének megvalósításával. „Ezt a levelet egyébként több hazai egyetemnek is elküldte az illető, és tőle tudom, hogy más nem reagált” – mondta a bme.hu-nak a VBK dékánhelyettese.

A BME viszont rögtön meglátta a fantáziát az ötletben és a következő évben megtartotta az első Gyerekegyetemet. „Már az induláskor óriási volt az érdeklődés, a jelentkezők többségének 2-3 évet kellett várnia a bekerülésre – annak ellenére, hogy a kezdeti, 300 fős létszámot hamarosan megdupláztuk” – tette hozzá Hornyánszky Gábor.
Farkas László, a VIK tudományos főmunkatársa arra is rámutatott, hogy
2021-ben kezdett érezhetően emelkedni a BME-re jelentkező középiskolások száma, és a Gyerekegyetem első évfolyamának végzősei épp akkortájt lettek 18 évesek.
Persze merész lenne direkt összefüggést vélelmezni a kettő között, de az egybeesés mindenesetre érdekes – különösen ennek a 10 évvel ezelőtti, váteszi erényeket csillogtató cikknek a fényében.

Az elmúlt évtizedben összesen 124 oktató és 438 hallgató dolgozott a programokon, a visszatérő gyerekegyetemistáknak pedig 325 ezüstbagoly és 128 aranybagoly kitüntetést osztottak ki – a szokásos, minden évben átadott okleveleken kívül. De honnan jön a bagoly? Lukács Mónika, a Pro Progressio Alapítvány projektmenedzsere elárulta, hogy a figurát a BME könyvtárépületének tetején ülő kőszoborról mintázták. Azóta olyan népszerű lett, hogy egy ízben Orosz László, a TTK azóta elhunyt legendás tanára bagolyjelmezben végezte a kísérleteket.

Az ünnepségen még a Chat GPT-nek is jutott némi rivaldafény, amennyiben Lukács Mónika élőben megkérdezte tőle, miről lenne érdemes előadást tartani a gyerekeknek. Nos, szerinte a mesterséges intelligenciáról és a robotokról, nyilván – a jelek szerint egy algoritmusnak is csak maga felé hajlik a parancssora.

A táborok sikerhez vélhetően hozzájárult, hogy a szervezők rendszeres elégedettségi kérdőívekkel szondázták a résztvevők és szüleik véleményét, és az eredményeket persze igyekeztek megszívlelni. Sőt, mint Lázi Mártától, a TTK címzetes egyetemi tanárától megtudtuk, 2018-ban végeztek egy nagyobb felmérést („Mit kívánnak a gyerekegyetemisták?”), amivel azt puhatolták, hogy mi a fontos a gyerekeknek az egyhetes ottlét során, az étel minőségétől az előadások időtartamáig. A szülői visszajelzések közül egyébként az az egyik leggyakoribb, egyszersmind a leginkább hízelgő, hogy „a gyerek az iskoláról soha nem mesél semmit, de ha innen hazajön, be nem áll a szája”.![]() |
A rendezvény végén oklevelet kapott minden szervező, így a felsoroltakon kívül Kiss Rita, a GPK egyetemi tanára, aki szerint „a nyári Gyerekegyetem teszi fel a koronát minden tanévre”, a kísérleteivel önálló műfajt teremtő Härtlein Károly, a TTK mesteroktatója és Dudás Levente, a VIK adjunktusa, aki elárulta, hogy az idei Gyerekegyetemen megcsinálják Kapu Tibor azon űrbéli kísérleteit, amelyeket szeptemberben több száz középiskola diákjai is megismételnek majd.

A születésnapi torta
A Gyerekegyetem létezéséhez hozzájáruló miden BME-s munkáját Charaf Hassan rektor is megköszönte. „Ez a sorozat nagyon sokat jelent az egyetemnek, mert már nem elég csak a felvételi előtt megszólítani a fiatalokat. Nem is szólva arról, hogy rengeteg szülő nagyra értékeli, hogy a gyereke egy értelmes hetet tölthet el itt” – jelentette ki a rektor.

gp
