Virtuális műtárgy rekonstrukció a Műegyetemen

A BME két harmadéves terméktervező hallgatója egyedi módszert dolgozott ki a műtárgyak digitális másolatának a létrehozására. Habár Majoros Melinda és Varga Eszter tanulmányai alatt jellemzően a jövő fogyasztói termékeinek tervezésével foglalkozik, de a két hallgató figyelme mégis a régmúlt korok műemlékei felé fordult. Egy eddig csak jellemzően gépészeti területen használt számítógépes tervezőrendszer segítségével hoztak létre tudományos igényességű digitális másolatot egy 16. századi vázatöredékről. Munkájukat a BME Gép- és Terméktervezés Tanszékén belül, de több más egyetem közreműködésével végezték. Az elkészült digitális másolat nemcsak megjelenésében hasonló az eredeti vázához, hanem segítségével sokszorosítható a műtárgy vagy a hiányzó részeinek pótlása is könnyen kivitelezhető. A hallgatók munkája több múzeumon kívül az Akadémia egyik kutatóintézetének a figyelmét is felkeltette.

A témában a projekt vezetője tud még további információkat szolgáltatni: Piros Attila egyetemi adjunktus (piros.attila@gt3.bme.hu).