Ugrás a tartalomra

Hírfolyam

Kimagasló BME-s eredmények az OTDK informatikai szekciójában

2025. 04. 30.
Egy díjazott

A díjazott dolgozatok 44 százalékát írták műegyetemi hallgatók.

„Az OTDK bár formailag verseny, valójában inkább fórum: a kreativitás fóruma” – mondta a 37. Országos Tudományos Diákköri Konferencia informatikai szekciójának eredményhirdetésén Zaránd Gergely, a BME tudományos rektorhelyettese. Hozzátette, több tagozat is foglalkozott azzal az izgalmas kérdéssel, hogy a mesterséges intelligencia kiválthatja-e az az emberi kreativitást. „Én hiszek abban, hogy nem”, jelentette ki.

Szintén érdekes felvetés, hogy merre haladunk, mi az informatikai jövője, és bár stratégiáink lehetnek erről, valójában nem tudjuk – ahogy például azt sem, hogy pontosan mire lesz majd jó a kvantumszámítógép.

„Azoknak kell majd megválaszolni ezeket a kérdéseket, akik most itt vannak” 

– mondta Zaránd Gergely, megjegyezve, hogy a BME szeretettel vár mindenkit a doktori iskoláiban.

Zaránd Gergely

A díjátadót Bartalis Mátyás, a szekció titkára moderálta. Többek között elmondta, hogy idén 198 informatikatudományi dolgozat versenyzett, a 23 tagozat összesen közel 100 fős zsűrije 66 dobogós hely mellett 33 különdíjat ítélt oda. A BME-s hallgatók 56 dolgozatot írtak, és 44 lett díjazott (közülük 40 a VIK-en, 2-2 a GPK-n és a KJK-n készült), az egyetemek versenyében a második az ELTE lett 30 díjazott dolgozattal. A helyezettek névsora itt böngészhető.

Az informatikai OTDK statisztikái

Szabó István, az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) stratégiai főtanácsadója beszédében arra hívta fel a figyelmet, hogy az előadásokat egyenként 2-300 ember nézte az interneten, vagyis mindenki úgy érezheti, mintha egy nagyelőadóban beszélt volna. Kiemelte, hogy a dolgozatokat érdemes továbbvinni az innovációs OTDK-ra, aki nyert, annak azért, aki nem nyert, annak meg azért”.

Szabó István

Imre Sándor, a szekciót megrendező Villamosmérnöki és Informatikai Kar dékánja azt mondta, szeretné, ha mindenki úgy menne haza, hogy visz magával valamit, ha nem is feltétlenül díjat, de értékes visszacsatolásokat. „Bízom benne, hogy az itt ülők közül kerülnek ki azok, akik a következő években meghatározók lesznek a hazai informatikai világában” – fűzte hozzá.

Imre Sándor

Gódor Csaba, az Energiaügyi Minisztérium, e-közigazgatásért és elektronikus hírközlésért felelős helyettes államtitkára az emberi kíváncsiság szerepét méltatta, majd a résztvevőkhöz szólva úgy fogalmazott, „a következő nagy ötlet talán már ott van a fejetekben, csak meg kell írni a kódot hozzá”. Kozsik Tamás, az OTDT Informatikatudományi Szakmai Bizottságának elnöke pedig azt üzente nekik, hogy „remélem, találkozunk még további konferenciákon is”. Beer Sándor György, a Nemzetgazdasági Minisztérium Űrpolitikáért és Űrtevékenységért Felelős Főosztályának vezetője emlékeztetett rá, hogy néhány évtized alatt az informatikának is köszönhetően gyökeresen megváltozott életformánk, a következő nagy változás pedig a mesterséges intelligenciától várható.

Kozsik Tamás

A Doktoranduszok Országos Szövetsége díját az I. és III. helyezést is elérő Czimber Márk nyerte. A Pro Scientia Aranyérmesek Társaságának Reménység kitűzőjét Tugyi Beatrix érdemelte ki. A kiemelkedő 41 évnél fiatalabb konzulensek Imreh Csanád díját Ekler Péter, az Automatizálási és Alkalmazott Informatikai Tanszék docensének ítélték. A díjakat a BME, az OTDT és az Informatikatudományi Szakmai Bizottság, valamint a szponzorok vezetői közösen adták át.

Az Imreh Csanád díj

A díjak átadása után Németh Géza, a rendezvény ügyvezető elnöke úgy fogalmazott, az OTDK az informatikus hallgatók Bajnokok Ligája: aki ide eljutott, már bajnoknak tekintheti magát a díjazástól függetlenül. Egyben meghívta a hallgatókat a BME-n az ENFIELD projekt keretében szervezett, mesterséges intelligenciáról szóló nyári egyetemre és a kapcsolódó innovációs versenyre. Ezután átadta a szekciót jelképező stafétát a Pázmány Péter Katolikus Egyetem képviselőjének, Horváth Andrásnak.

A közönség

Rektori Kabinet, Kommunikációs Igazgatóság